+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Sıcak Havalarda Nasıl Rahat Uyunur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sıcak Havalarda Nasıl Rahat Uyunur?
  Sıcak Havalarda Nasıl Rahat Uyunur? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sıcak havada rahat uyumanın yolları

  Newsweek Türkiye dergisi, sıcaklığın mevsim normalleri üstüne çıktığı, havadaki nemin en yüksek düzeye eriştiği şu günlerde "Nasıl rahat uyuruz?" sorusunu uzmanlara sordu. İşte yanıtlar:

  S tresten kaçın:

  Spor yapın (ama yatmadan iki saat önce değil). Dengeli beslenin. Sigarayı bırakın. Çay ve kahveyi azaltın.

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Sıcakta güzel bir uyku
  Sıcak havada nasıl uyunur

  Bu sene yaz herzamankinden daha fazla gösterdi yüzünü hele birde nemli bir bölgede yaşıyorsanız uyku resmen işkence oluyor insana. Peki böylesi sıcak havalarda nasıl güzel bir uyku uyuyacağız?

  Balkonlarda ve çatılarda yatanlar biz yolunu bulduk demesinler o seçenekler biraz riskli siz en iyisi aşağıdaki maddelere bir göz atın.

  *Stresten kaçın: Spor yapın (ama yatmadan iki saat önce değil). Dengeli beslenin. Sigarayı bırakın. Çay ve kahveyi azaltın.
  *Gürültü: Sokak gürültüsünü engellemek, sesli cihazları yatak odasından çıkarmak, çare olabilir.
  *Işık ve elektrikli cihazlar: Yatmadan hepsini kapatın, perdeleri çekin. Işık uykuya mani olur. Elektronik cihazlar, hatta gece lambası dahi sıcaklığı arttırır.
  *Küçük yatak: Uzmanlara göre yatak en az 180x240 cm boyutlarında olmalı.
  *Alkollü içkiler: Yatmaya yakın alkollü içkiden kaçının.
  *Yalıtım yaptırın: Isı yalıtımlı mekânlar kışın sıcak, yazınsa serin olur. Yalıtımla soğutma cihazlarının harcadığı enerji de yüzde 50 azalıyor.
  *Klima edinin: Uygun büyüklük ve güçte klima satın alın. Klimayı dış ortamdaki sıcaklığın en fazla 5-6 derece altına göre ayarlayın.
  *Cep telefonu: Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre yatak odasında cep telefonu çalması, kaliteli uykudan ortalama 50 dakika çalıyor.
  *Fazla yemeyin: Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler uyutmaz. Sıcak havada hafif yiyecekler yiyin ve yemek ile uyku arasına en az üç saat koyun.
  *Su gibisi yok: Terleme, su ve elektrolit kaybına yol açar. Sıcakta serinlemek için bol su için. Günlük ihtiyaç 1.5 litre.
  * Duş alın: Yatmadan önce (en fazla 37 derecede) alınacak ılık bir duş uyumaya yardım eder. Duştan sonra saçınızı ıslak bırakmak da faydalı olacatır.
  * Buzlu çarşaf: Nevresim takımlarını derin dondurucuda bekletin ve yatmadan önce serin.

+ Yorum Gönder