+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Sıcak Çarpmasında İlk Müdahale Ne Olmalıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sıcak Çarpmasında İlk Müdahale Ne Olmalıdır?
  Sıcak Çarpmasında İlk Müdahale Ne Olmalıdır? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sıcak Çarpmasında İlk Müdahale Ne Olmalıdır?


  Güneş çarpmasının tanımı: Güneş çarpması ya da insolasyon olarak adlandırdığımız durum, boyun, ense ve kafanın uzun süre ve yoğun güneş etkisine maruz kalması durumunda oluşan, şiddetli sıcağın yol açtığı bir nevi doku hasarıdır. Aşırı ısı durumunda vücudumuzun ter bezleri tuzlu salgı şeklinde bu aşırı vücut ısısını dengeleyemez ve vücutta kaldırabileceğinden fazla ısı kalarak hararete dönüşür. Aşırı su kaybından dolayı kan koyulaşır. Bu durumdan genel metabolizma dengesi etkilenir, hatta kafatasımızın hemen altında bulunan beyin zarları bile ileri derecede hasara uğrayabilir.

  Bu süreci halihazırdaki bir enfeksiyon veya kronik hastalık daha da hızlandırır ve ayrıca bulunan ortamdaki havanın nem oranı, durgunluğu, kişinin üzerindeki giysilerin kalınlığı tetikleyici faktörlerdir.

  Her ne kadar literatürde bu hastalığın hava sıcaklığının 40 santigrat derecenin üzerine çıktığında baş gösterdiği yazsa da, her insanın sıcağa dayanıklılığı çok farklıdır. Çocuklar, yaşlılar, kronik rahatsızlığı olan ya da moral çöküntüsü içinde olanlar, güneşi az gören ülkelerde yaşayanlar ve açık tenli insanlar daha düşük derecelerde de güneş çarpması yaşayabilirler.

  Güneş çarpmasının sebepleri: Kafaları korumadan uzun süre deniz kenarı veya arazide direkt şiddetli güneş ışınlarına maruz kalma durumunda oluşur. Bilhassa çocuklar, açık tenli ve kafasında saçı olmayan veya seyrek saçlı insanlar bu hastalıktan şikayetçidirler.

  Güneş çarpmasının semptomları: Yaz aylarında uzun süre doğrudan güneşe maruz kalmış insanlarda şu belirtiler gözlenmektedir.

  - Mide bulanması

  - Şiddetli baş ağrısı

  - Kafa bölgesinde hararet

  - Baş dönmesi

  - Kusma

  - İç huzursuzluğu

  - Kalp çarpıntısı

  - Yüksek ateş

  - Kas krampları

  - Genel halsizlik

  - Bilinç bozukluğu

  Hastalığın gidişatı: Güneş çarpması durumunda bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi tipik semptomlar esas güneş çarpmasından birkaç saat sonra hissedilir. Eğer kafa serinletilirse veya gölgeye gidilirse veya kafa güneşten korunursa bu semptomlar kısa bir süre sonra kendiliklerinden kaybolur.

  Ne yazık ki güneş çarpması kapsamında bazan da komplikasyonlar olabiliyor. Özellikle şuurda bozukluk ya da bilinç kaybı yaşanabiliyor. Nadiren de olsa beyin ödemi bile oluyor ve bu da beyinde basınç oluşmasına sebep oluyor. Bu durum nefes darlığına, kramp ataklarına hatta komaya kadar götürebileceği için acilen hastaneye gidilmesi gerekir!

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Sıcak çarpmasında ne yapmalı?

  Vücudumuz normal ısı artışlarını dengeleyebilecek bir yapıya sahiptir. Isınan vücudumuz kendini soğutmak için iki yol dener. Bunlardan birincisi ’terleme’, ikincisi ise ’deri yüzeyine fazla kan pompalayarak vücut ısısını düşürmek’dir. Bu iki metabolizmanın düzenli çalışamadığı durumlar oluşabilir. Vücudumuz kendini soğutamadığında, vücudun artan ısısı kalıcı hasarlara neden olabilir.

  Oldukça tehlikeli olabilen güneş çarpması ya da sıcak çarpması ve bunun neden olduğu dehidratasyon (vücudun aşırı su kaybı) tehlikeli sağlık problemlerine neden olabilir. Bu durumdan en çok etkilenenler küçük yaştaki çocuklar ve yaşlılardır. Bünyelerinin zayıf olması onları güneşe ve aşırı sıcaklığa karşı daha hassas yapar.

  Güneş banyosunun süresini azaltmak, nemli ve sıcak ortamlarda fazla kalmamak, ılık duş alarak vücudu serinletmek sıcak çarpmasını önlemek için alınan tedbirler arasında olmalıdır.

  Belirtiler

  Sıcak çarpması ve bu nedenle oluşabilecek dehidratasyon kendini ilk olarak yüksek ateş ile gösterir. Terleme oldukça fazladır, nabız çok hızlıdır ve vücut ağrıları vardır. Susuzluk hissi ve bilinç bulanıklığı da diğer belirtiler arasında yer alır.

  Vücudumuz ısısını koruyabilme ve yükseldiğinde ısıyı düşürebilme özelliğine sahiptir. Ancak sıcak çarpması ve beraberinde meydana gelen dehidratasyon durumlarında vücudumuz bunu başaramayabilir. Böyle bir durumda vücutta ilk etkilenen organ beyindir. Dayanılmaz başağrısı hastayı oldukça huzursuz eder ve bitkinleştirir. Aşırı yorgunluk, hızlı nabız atımı ve beraberinde hızlı soluk alıp verme, ve kas krampları birbirini takip eden olaylardır. Vücut hızla ısınır, yüze hızlı bir kan akımı olur ve yüz kıpkırmızı görür, terleme yoktur, düzensiz ateş (bacaklı ateş) ve yavaş yavaş bilinç kaybı hastalık tablosunun ağırlaşmaya başladığı sinyallerini verir.

  Sıcak Çarpması Durumunda Yapılacak İlk Yardım:


  Hasta güneş altındaysa gölge ve serin bir yere taşıyın.
  Ateşine bakın
  Nabzını kontrol edin
  Nabız hızlı, ateş de yüksek ise hemen uzmanlardan yardım isteyin.
  Sağlık ekibi gelene kadar hastanızın bilincini kontrol edin. Ona adını, yaşını vb. bilgilerini sorun. Bilinci açık ise hastayı yarı oturur pozisyonda bekletin. Eğer bilinci kapalıysa ya da daha kötüye gidiyorsa hastanızı sırt üstü yatırıp başını sola doğru yatırın. Bu nefes alıp vermesini kolaylaştırır.
  Hastanızı sağlık ekibi gelene kadar sıkı takip edin. Nefes alıp vermelerine, nabzına sürekli bakın.
  Hastaya soğuk duş aldırın ya da duruma göre kasıklarına, el ve ayak bileklerine, başına ve boynuna soğuk kompresler uygulayın. Vücut ısısını düşürmek için oda sıcaklığını düşürün. Isınan kompresleri lütfen tektrar soğutun; çünkü ısınan kompresler hastanın ateşini düşürmeye yardımcı olmaz.
  Hastanın bilinci açık ise alkolsüz ve soğuk içecekler - tercihen su - içirmeye gayret edin. Bilinci kapalıysa ya da bulanıksa hastanıza birşey içirmeye çalışmayın. Bilinci kapalı ya da bulanık kişi içirmeye çalıştığınız suyu ciğerlerine kaçırabilir, boğulmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda hastanızın ısısını dışarıdan düşürmeye çalışın.

  Böyle bir durumla karşılaşmamak için size birkaç önerimiz;
  Dışarıda işiniz varsa öğleden sonraki saatleri tercih edin. Saat 14:00 ‘e kadar hava maksimum ısısını koruyacak ve güneş daha etkili olacaktır.
  Yanınızda mutlaka dolu bir su şişesi taşıyın. Su ihtiyacınızın olmadığını hissetseniz bile günde en az 1 litre su tüketmeye özen gösterin. Bol miktarda tuzlu ayran tüketin. Alkollü içeceklerden uzak durun.
  Başınıza şapka almayı unutmayın. Ayrıca ince, pamuklu giysiler tercih edin. Naylon içeriği yüksek giysiler vücudunuzu gereksiz ısıtacaktır.
  Kronik bir hastalığınız varsa saat 14:00 den önce dışarıda uzun süreli vakit geçirmekten kaçının.
  Çocuklarınızın gölgede oynamalarına izin verin. 14:00 den önce mümkünse oyun bahçeleri yerine evde kalmalarına özen gösterin.
  Kendinizi güneşin altında halsiz hissetmeye başladığınızda gölge bir yere geçin ve etrafınızdakilerden yardım isteyin. Vücudunuzu soğutun. Elinizi, yüzünüzü yıkayın ve mutlaka bir bardak su içmeye gayret gösterin.
  Güneş altında yapılan kumsal voleybolu, yüzme, sörf gibi güç isteyen sporları yaparken kendinizi fazla zorlamayın. Yorgunluk hissettiğinizde ya da aşırı terlediğinizde spor yapmaya ara verin. Su ihtiyacınızı karşılayın. Gölge bir yerde dinlenin.

+ Yorum Gönder