+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Yunan fikirleri karanlık çağdan nasıl sağ çıktı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yunan fikirleri karanlık çağdan nasıl sağ çıktı
  Yunan fikirleri karanlık çağdan nasıl sağ çıktı 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yunan fikirleri karanlık çağdan nasıl sağ çıktı

  Batlamyus’un Güneş, Ay ve gezegenlerin merkezdeki Dünya etrafında döndüğü yer merkezli evren görüşü 1400 yıl hakimiyet sürdü.

  Bu sürenin çoğunda Avrupa entellektüel Karanlık Çağ’ı yaşıyordu. Ama Yunan mirası Arap gökbilimciler tarafından yaşatıldı ( ve geliştirildi ).

  İslami Altın Çağ (sanat ve ilmin daha çok Müslüman saraylarında gelişmesi) 8. yüzyıl Moğolların Bağdat’ı yerle bir ettiği 1258′e dek sürdü.

  Halife Harun Reşid (763-809) Yunanca metinleri Arapçaya tercüme ettirdi. Batlamyus’un kitabı Almagest (en Yüce) diye bilinegeldi.

  Yıldızların da pek çoğu Arapçadır: Aldebaran (takipçi), Betelgeuse (ortadakinin koltukaltı), Deneb (tavuk kuyruğu), Altair (uçan kartal).

  Persli gökbilimci Abdurrahman el-Sufi (903-86) Sabit Yıldızlar Kitabı‘nı yayımladı, Andromeda gökadasını / Büyük Macellan Bulutu’nu keşfetti.

  Ebu Reyhan el-Biruni (973-1048): Büyük gözlemci. Aygıtlar icat etti, astrolojiyi reddetti, hatta Dünya’nın Güneş etrafından döndüğünü önerdi.

  Ebu İshak İbrahim el-Zerkali, Magribi Toledo, İspanya’da yaşadı. Güneş, Ay ve gezegenlerin konumlarını hesaplamak için tabletler derledi.

  Toledo kütüphanesindeki Batlamyus’un Almagest‘i de dahil Arapça kitaplar 1175 civarında Cremona’lı Gerard tarafından Latinceye çevrildi.

  Böylece gökbilim, matematik ve tıp üstüne eski Arap, Yunan ve Yahudi metinleri ilk kez 12. yüzyıl’da Avrupalı alimlerin erişimine geçti.

  Bu arada Arap gökbilimi yaşamayı sürdürdü. Uluğ Bey (1394-1449) Semerkant’ta gözlemevi inşa ettirdi, çıplak gözle hatasız ölçümler yaptı.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Yunan fikirleri karanlık çağdan nasıl sağ çıktı  Çok daha fazlasını biliyorlardı. Milet’li Thales, Med – Lidya savaşını bitiren MÖ 28 Mayıs, 585 Güneş tutulmasını önceden tahmin etti.
  MÖ yaklaşık 500′de Parmenides “Dünya yuvarlaktır” dedi, çünkü ay tutulmasında Dünya’nın gölgesi daima yuvarlaktı. Bunu ancak bir küre yapabilirdi.
  Pisagor ve Platon matematiği ve geometrisi Yunan Dünya görüşüne temel oluşturdu. Küre ve daire kusursuz şekillerdi, sayıların rolü büyüktü.
  Platon’un öğrencisi Aristotales (MÖ 384-322) Dünya’nın gök cisimlerini taşıyan görünmez kristal kürelerle çevrili olduğu fikrini savundu.
  Samos’lu Aristarchus (MÖ 310-320) Güneş’in Ay’dan 19 kat uzakta olduğuna karar verdi. Yanlıştı bu ama yanıtlama girişimi bile saygıya değerdi.
  Cyrene’li Eratosthenes (MÖ 276-194) İskenderiye ve Syene’de Güneş’i gözlemleyerek Dünya’nın çevresinin yakın bir tahmin ile ölçtü.

+ Yorum Gönder