+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Salamis Savaşı nerede yapılmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Salamis Savaşı nerede yapılmıştır
  Salamis Savaşı nerede yapılmıştır 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Salamis Savaşı nerede yapılmıştır

  Salamis Savaşı, Atina’nın yaklaşık 16 km batısındaki Saronik Körfezi’nde bulunan ve aynı adı taşıyan bir Yunan adasında yapılmıştır. 95 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu adanın çoğu kayalık, dağlık ve bitki örtüsünden yoksundur. Ada yamuk bir hilal şeklinde olduğu için Salamis, “fırıncının hilali” anlamına gelen Koulouri olarak bilinir.

  M.Ö. 480 yılında Yunanlılar ve Persler arasında Salamis yakınlarında büyük bir deniz savaşı meydana gelmiştir. Gemiler arasında oklar, taşlar ve mızraklar yağmur gibi yağmış ama Yunanlıların en önemli silahını, kürekçilerin gücüyle son hızda ilerleyen kadırgaları oluşturmuştur. Pers gemileri Yunan gemilerinin ilerleyişini durdurmaya çalışmış ancak Yunanlılar yine de Perslerin donanmalarının yarısını yok etmeyi başarmışlardır.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Salamis Savaşı nerede yapılmıştır  Salamis Deniz Muharebesi, Grek kent devletleri ittifakı ile Akamenid imparatorluğu (Pers İmparatorluğu) arasında MÖ 480 yılı Eylül ayında gerçekleşen bir deniz muharebesidir. Muharebe, Saronik Körfezi'nde, Salamis Adası ile Yunanistan anakarası arasındaki boğazda gerçekleşmiştir. Yunanistan'da MÖ 480 yılında başlayan Pers istilasının en kritik anıdır. Pers Ordusu'nun ilerlemesini durdurmak için küçük bir Grek kuvveti Termopylae Geçidi'ni tutarken, Atina gemilerinin ağırlığını oluşturduğu bir müttefik filosu da Artemision Boğazı yakınlarında Pers Donanması'nı engellemeyi amaçlamıştı. Termopylae Muharebesi'nin sonucunda Grek artçı kuvvetleri tümüyle imha edilmiş, ana kuvvetler çekilmeyi başarmıştı. Artemision'da ise Grek İttifakı Donanması Herodot'a göre denk bir muharebe sonucunda ağır kayıplara uğramış ve Termopylae Geçidi'nin Grek kontrolünden çıkması üzerine geri çekilmiştir. Ardından Pers Ordusu Boeotia'yı ve Attikayı istila etmiştir. Diğer tarafta Grek İttifakı karada Korint Kıstağı'nda savunma hazırlıkları yaparken Grek donanması da Salamis Adası'na çekilmiştir+ Yorum Gönder