+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Gökbilimciler yıldız kırpışmasını nasıl giderir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gökbilimciler yıldız kırpışmasını nasıl giderir
  Gökbilimciler yıldız kırpışmasını nasıl giderir 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gökbilimciler yıldız kırpışmasını nasıl giderir

  Yıldızları görebilmek için gece bulutsuz gök gerekir. Ama berrak gökyüzü de yeterli olmaz. Dünya’nın çalkantılı atmosferi de görüşü etkiler.

  Yıldız ışığı hareketli ve sıcaklığı farklı hava baloncuklarının içinden geçer (atmosferik türbülans). Baloncuklar mercek gibi ışığı kırar.

  Sonuç: Yıldızlar titreşir, kırpışır, ışıldar, hatta renk değiştiriyor gibi görünür. Romantik aşıklar için güzel, gökbilimciler içinse feci.

  Teleskobunuz ne kadar büyük olursa olsun, atmosferik türbülans, çözünürlüğü en iyi 1 yay-saniyeyle sınırlar: 1 km’lik mesafede 5 mm’ye denk.

  Şaşırtıcı: Mütevazi bir amatör teleskobun çözünürlüğü 10-m Keck Teleskobu’yla aynıdır. Tabii Keck’in ışık toplama gücü çok daha fazladır.

  Gökbilimciler ışık kırpışmasını telafi için “uyarlanabilir optik” kullanır: Türbülans etkilerini anbean ölç, teleskop görüntüsünü düzelt.

  Dalga cephesi sensörü saniyede 100 kez ışığın türbülanstan nasıl etkilendiğini ölçer. Hızlı bilgisayar gerekli düzeltmeleri hesaplar.

  Küçük “kauçuğun” (odağa yakın ayna) yüzeyi (akıma tepki olarak esneyen) piezoelektrik kristaller kullanarak esnetilir.

  Kauçuk ayna atmosfer kaynaklı görüntü bozulmalarını en hatasız telafiye uygun şekilde hareket ettirilir. Atmosferi hareket ettirir gibi!

  Uyarlanabilir optik (UO) kullanımıyla büyük teleskoplardan kartal gözü gibi görüntü elde edilir. Bugün hemen her büyük teleskopta UO vardır.

  Bazen atmosferik türbülans bilgisi elde etmek için sodyum lazer kullanılarak yüksek irtifada yapay “kılavuz yıldız” yaratılır.

  UO başta ABD ordusunca geliştirilmişti: Casus uyduların da türbülanslı atmosferin içinden bakmaları gerekir; yukarıda değilse de aşağı doğru.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Gökbilimciler yıldız kırpışmasını nasıl giderir  Yıldızları görebilmek için gece bulutsuz gök gerekir. Ama berrak gökyüzü de yeterli olmaz. Dünya’nın çalkantılı atmosferi de görüşü etkiler. Yıldız ışığı hareketli ve sıcaklığı farklı hava baloncuklarının içinden geçer (atmosferik türbülans). Baloncuklar mercek gibi ışığı kırar. Sonuç: Yıldızlar titreşir, kırpışır, ışıldar

+ Yorum Gönder