+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Asurbanipal nerenin kralıysı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Asurbanipal nerenin kralıysı
  Asurbanipal nerenin kralıysı 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Asurbanipal nerenin kralıysı


  Mezopotamya’da Dicle Nehri’nin yukarısında bulunan antik bir ülke olan Asur, M.Ö. 668 ile 627 yılları arasında Asurbanipal adlı bir kralın idaresi altındaydı. Bu ülke günümüzde Irak’a ait olan toprakların kuzeyinde yer alıyordu. Asur’un medeniyeti pek çok açıdan güney komşusu olan antik Babil’e benzemekteydi. Asurbanipal, Asur’lu büyük kralların en sonuncusuydu. Nineve şehrini başkent yapmıştı. Burada muhteşem bir saray, bir kütüphane ve çok süslü bahçeler inşa ettirmişti. Asur’un en büyük tanrısı Assur’du ve kral, Assur’un dünyadaki temsilcisi olarak görülmekteydi. Kral, ordu ve devletten sorumluydu. Ayrıca tapınakları ve rahiplerini de denetlerdi. Assur ve Nineve gibi daha eski şehirlerde oturanlar daha az vergi ödemek ve askerlik hizmetinden muaf olmak gibi bazı ayrıcalıklara sahipti. Toprak sahipleri vergi ödemek ve topraklarında yaşayan genç erkekleri asker olarak göndermek zorundaydı. Asur’un, dışında imparatorluk illere bölünmüştü. Her il merkezi devlete karşı sorumlu olan bir vali tarafından yönetilirdi.

  Gerçek Dosyası: Asurlu sanatçılar kanatlı meleklerin, avlanma sahnelerinin, aslanların ve boğaların yer aldığı rölyef duvar yontuları yapardı. Spor olarak Asur kralı ve soylular özel bölmelere salınan tutsak aslanları öldürürdü.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Asurbanipal nerenin kralıysı  Mezopotamya’da Dicle Nehri’nin yukarısında bulunan antik bir ülke olan Asur, M.Ö. 668 ile 627 yılları arasında Asurbanipal adlı bir kralın idaresi altındaydı. Bu ülke günümüzde Irak’a ait olan toprakların kuzeyinde yer alıyordu. Asur’un medeniyeti pek çok açıdan güney komşusu olan antik Babil’e benzemekteydi. Asurbanipal, Asur’lu büyük kralların en sonuncusuydu. Nineve şehrini başkent yapmıştı. Burada muhteşem bir saray, bir kütüphane ve çok süslü bahçeler inşa ettirmişti. Asur’un en büyük tanrısı Assur’du ve kral, Assur’un dünyadaki temsilcisi olarak görülmekteydi. Kral, ordu ve devletten sorumluydu. Ayrıca tapınakları ve rahiplerini de denetlerdi. Assur ve Nineve gibi daha eski şehirlerde oturanlar daha az vergi ödemek ve askerlik hizmetinden muaf olmak gibi bazı ayrıcalıklara sahipti. Toprak sahipleri vergi ödemek ve topraklarında yaşayan genç erkekleri asker olarak göndermek zorundaydı. Asur’un, dışında imparatorluk illere bölünmüştü. Her il merkezi devlete karşı sorumlu olan bir vali tarafından yönetilirdi.

+ Yorum Gönder