+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Himalayalar nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Himalayalar nerededir
  Himalayalar nerededir? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Himalayalar nerededir


  Himalayalar, dünyadaki en yüksek dağ sistemidir. Dağlar, güney Asya boyunca İndus Nehri’nin büyük kıvrımının batısındaki Pamir’den Brahmaputra Nehri’nin büyük kıvrımına kadar ve doğuya doğru 2410 km’lik bir yay çizer. Himalaya adı Sanskritçe’de Kar Evi veya Karlı Bölge anlamına gelmektedir. Himalayalar, birbirine paralel uzanan çok sayıda dağ sırasından oluşur. Kuzey Hindistan’ı Çin’deki Tibet vadisinden ayıran bir engel oluşturur. Himalaya sisteminin bazı kesimleri 320 kilometreye varan genişliktedir. Himalayalar Asya’da doğuya ve batıya uzanan başka dağ sıralarıyla da bağlantılıdır.

  Gerçek Dosyası: Tropikal, ılıman ve soğuk iklimlerde yaşayan pek çok hayvan Himalayalar‘da yaşabilir. Kaplan, leopar, gergedan, fil, yak ve çeşitli maymun türleri burada bulunabilir.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Himalayalar nerededir


  Himalayalar, dünyadaki en yüksek dağ sistemidir. Dağlar, güney Asya boyunca İndus Nehri’nin büyük kıvrımının batısındaki Pamir’den Brahmaputra Nehri’nin büyük kıvrımına kadar ve doğuya doğru 2410 km’lik bir yay çizer. Himalaya adı Sanskritçe’de Kar Evi veya Karlı Bölge anlamına gelmektedir. Himalayalar, birbirine paralel uzanan çok sayıda dağ sırasından oluşur. Kuzey Hindistan’ı Çin’deki Tibet vadisinden ayıran bir engel oluşturur. Himalaya sisteminin bazı kesimleri 320 kilometreye varan genişliktedir. Himalayalar Asya’da doğuya ve batıya uzanan başka dağ sıralarıyla da bağlantılıdır

+ Yorum Gönder