+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Big Ben Nerededir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Big Ben Nerededir?
  Big Ben Nerededir? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Big Ben Nerededir?

  Big Ben, Londra’daki Westminster Sarayı’nda bulunan Parlemento Binası’nın çanına, saatine ve saat kulesine verilen addır. Aziz Stephen Kulesi olarak da bilinen kule, 96 metre yüksekliğindedir. Saatin kendisi 5,5 ton ağırlığındadır. Çanın sesi 14 km uzaklıktan duyulabilir. Big Ben’in çanı ilk olarak 1859 yılında çalmıştır.

  1834 yılında çıkan bir yangında, asil Westminster Sarayı’nın büyük kısmının hasar görmesinin ardından kule 1858 yılında tamamlanmıştır. Big Ben adı ilk başta kuledeki çanı ifade etmekteydi. Bazı tarihçiler çanın adının, kule yapıldığı zaman eserlerden sorumlu devlet bakanı olan Sör Benjamin Hall’dan geldiğini söylemektedir.

  Gerçek Dosyası: Bazı saatler zamanı 24 saat esasında gösterir. Bu saatlerde sabah 9, 09:00 ve öğleden sonra saat 3 ise 15:00 olarak gösterilir. Böylece sabah ve akşam saatleri birbirine karıştırılmaz.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Big Ben Nerededir  Big Ben (Türkçede: Büyük Benjamin), Londra'da Westminster Sarayı'nın yanındaki ünlü saat kulesidir. Dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saatidir.
  Kule eski Westminster Sarayı'nın 16 Ekim 1834'de bir yangın ile tahrip olmasından sonra Charles Barry'nin yeni saray tasarımının bir parçası olarak dikildi. Kule Victoria Gotik stilinde ve 96.3 metre yüksekliğindedir.
  "Big Ben" aslında saat kulesinin çanının adıdır, ancak halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur.

+ Yorum Gönder


big ben nerededir