+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda III. Richard’ın Son Sözleri Neydi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  III. Richard’ın Son Sözleri Neydi?
  III. Richard’ın Son Sözleri Neydi? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  III. Richard’ın Son Sözleri Neydi?

  “Bir at, bir at, bir ata krallığım”, belki de İngiliz edebiyatının en bilindik dizesidir ama gerçek III. Richard bunları hiç söylemedi. 1485′te Bosworth Alanı’ndaki savaşla ilgili söylediği diğer şeylerle birlikte son sözleri oldukça düzgün bir şekilde kaydedilmiştir. Şöyle idi: “İhanet, ihanet, ihanet!” Son defa bir İngiltere kralı savaş sırasında ölmüş ve Güller Savaşı sona ermiştir. Bu savaş sırasında Plantagenet ailesinin iki kolu “York ve Lancaster- birbirlerinin kökünü kurutmuş, böylece yeni bir hanedan olan Tudorlar’ın kurulmasının yolunu açmıştır.

  Lancaster soyundan gelen son kral VI. Henry idi. Oğlu Edward 1471′de Tewkesbury Savaşı’nda öldürülünce, York soyu IV. Edward ile iktidarı devraldı. Onun peşinden V. Edward, sonrada IV. Edward’ın kardeşi III. Richard geldi.

  Taht üzerinde zayıf bir iddiası olan Lancaster yandaşı, Richmond Kontu Henry Tudor, hayatının büyük bir kısmını sürgün olarak yaşadı. 1485 Ağustosu’nda Milford Haven’daki limana varışı, Oxford Kontu John de Vere gibi Lancaster soyundan gelen ve daha önceden sürgüne gönderilmiş olanların baskısıyladır. Yeni bir kral adayının çıkışını, gidişatı lehlerine çevirecek bir işaret olarak görüyorlardı. Henry, Leicestershire’daki Bosworth’e geldiğinde ordusunda bin kişiden az İngiliz vardı. Askerlerinin çoğu Fransız paralı askerlerinden ve Galli savaşçılarından oluşuyordu. Daha önce hiçbir savaşta bulunmadığından, strateji yapmayı generallerine bıraktı.

  Henry’nin başarılı olduğu konu pazarlamaydı. Kazandıktan sonra tarihi yeniden yazmaya, Bosworth’ü iyi ile kötünün arasındaki bir yarışma olarak göstermeye başladı: Genç ve idealist modernleştiricinin karşısında yer alan yozlaşmış rejimin sert ve çirkin temsilcisi. Bu, o kadar başarılı olmuştur ki, savaş hakkındaki kesin gerçeklerden çok azı bilinmektedir. Savaşın tam olarak nerede olduğu bile bilinmemektedir. 2009′da yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda, şu andaki resmi yerinin üç kilometre güneyinde olduğu tahmin edilmektedir. Bildiğimiz kadarıyla Richard ordusundan kopmuş ve Henry’nin Galli birlikleri tarafından kuşatılmıştır. Sözde müttefikleri Derby Kontu Thomas Stanley ve onun kardeşi Sir William Stanley tam da o anda taraf değiştirmeye karar verir. Bu yüzden kral şöyle bağırır: “İhanet, ihanet, ihanet!” Galli bir asker, uzun saplı baltasını Richard’a saplar. Henry’nin resmi tarihçisi bile etkilenmiştir: “Kral Richard, bir başına, düşmanlarının en güçlü saldırıları karşısında erkek gibi dövüşürken öldürüldü.”

  32 yaşındaki Richard, Henry’den sadece dört yaş büyüktü. John Rouse’un Historia Regius Angliae (1491) adlı eserine göre kamburdu ve omuzları eğri büğrüydü. Kısa boylu olduğu kesindi ama o zamanlar yaşamış olanlara göre yakışıklı, güçlü ve düzgün bir fiziği vardı. Ağır bir zırh giyerdi: Sırtı yamuk olan biri için imkansız bir şey.

  Shakespeare bir oyun yazarıydı, tarihçi değil. Esas kaynaklarından biri olan Tudor asilzadesi Sir Thomas More (1478-1535), Richard’ı çarpık kollu, kabur sırtlı, kötü niyetli, hiddetli, kıskanç biri olarak tasvir etmişti. Bu Tudor propagandasına tabii ki kimse inanmadı. 1813 tarihinde Bosworth’ta bir plaket ortaya çıktı: “22 Ağustos 1485′te Kral III. Richard, Henry Tudor’un zorbalığına karşı cesur bir şekilde ülkesini ve tahtını korumaya çalışırken ölmüştür.”

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  III. Richard’ın Son Sözleri
  Kral III. Richard'ın Trajedisi (İngilizce özgün adı: The Life and Death of King Richard III) William Shakespeare'in Kral III. Richard'ın kısa hayatını anlattığı oyunudur. Yazarın ilk oyunlarından biri olduğu düşünülmektedir. 1592-3 yılları arasında yazıldığı varsayılmaktadır. III. Richard (üç bölümünde oluşan VI. Henry oyunları ile birlikte) Shakespeare'in bir tarihi oyunlar dörtlüsünün sonuncusudur. Pek çok edebiyat ve tiyatro otoritesi tarafından Shakespeare'in en önemli oyunlarından biri olduğu kabul edilmektedir.

+ Yorum Gönder