+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Anadolu öğretmen lisesinden saglik meslek lisesine geçişler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Anadolu öğretmen lisesinden saglik meslek lisesine geçişler
  anadolu öğretmen lisesinden saglik meslek lisesine geçişler ne zaman yapılıyor 2. Asel
  Bayan Üye

  anadolu öğretmen lisesinden saglik meslek lisesine geçişler

  Anadolu Liseleri Yönetmeliğinin 4.bölüm olan Nakiller ile ilgili maddeler aşağıda belirtilmiştir.

  Madde 11- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) Bu okullar arasında öğrenci nakillerine esas olmak üzere; yeterlik sınavı, sınıf tekrarı, nakil ve benzeri sebeplerle, şube öğrenci sayısı 30′u aşmayacak şekilde sınıf bazında oluşacak açık kontenjanlar ile sınıf seviyesindeki taban puanlar e-okul sisteminde belirtilir.


  Nakiller; sınıf bazında açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının, naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesinde mevcut bulunan öğrencilerin yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğüne göre yapılır.

  Naklen gidilmek istenilen yerleşim birimindeki okul/okullarda birinci yabancı dil farklı ise nakiller, bu madde hükümleri doğrultusunda velilerinin yazılı isteği ile birinci yabancı dil değişikliği yapılarak gerçekleştirilir. Nakli gerçekleşen öğrencinin değiştirilen yabancı dildeki seviyesi belirlenir. Okul yönetimi, öğrenci velisi ile iş birliği yaparak 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri alır ve uygular.

  Hazırlık sınıfından hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfına, hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfından hazırlık sınıfına, iki dönem notu alınabilecek kadar süre bulunması ve nakil şartlarının taşınması hâlinde öğrenci nakli yapılır.

  Ayrıca, merkezî yerleştirmeyle öğrenci alan ve genel ortaöğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve bu okullarla aynı programı uygulayan özel okullar ile askerî lise ve polis kolejlerinden bu okullara öğrenci nakilleri; bu madde hükümleri doğrultusunda yapılır.

  Diğer resmî ve özel ortaöğretim kurumlarından Anadolu liselerine öğrenci nakli yapılmaz. Ancak Anadolu liselerinden resmî ve özel diğer ortaöğretim kurumlarına geçiş, ilgili mevzuat hükümleri ile okulların özel yönetmeliklerinde yer alan nakil şartlarına göre yapılır.

  Bu okullarda öğrenim görmekte iken şehit veya gazi çocuğu durumuna düşen öğrencilerin nakilleri, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri hâlinde bir defaya mahsus olmak üzere boş kontenjan ve puan şartı aranmaksızın istedikleri farklı bir yerleşim yerindeki okullardan birine yapılır. Ancak bu kapsamda nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, nakil gidilen okulun nakillere esas taban puanı ve kontenjanında dikkate alınmaz.

  Nakil için başvuru

  Madde 12- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) Nakil başvurusu, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne velisi tarafından yapılır. Nakil şartlarını taşıyan öğrencinin başvurusu, öğrenim gördüğü okul müdürlüğünce e-okul sisteminden naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne iletilir.

  Nakil başvurularının değerlendirilmesi

  Madde 13- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) E-okul sisteminden alınan nakil başvuruları, e-okul kapsamında olmayan okullardan gelen nakil başvuruları ile birlikte bu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde belirtilen hükümler doğrultusunda haftanın son iş günü ilgili okul müdürlüğünce değerlendirilir. Değerlendirme ile ilgili tutanak e-okul sisteminden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanır. Sonuç aynı gün okulda ilan edilir; ayrıca e-okul kapsamındaki öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-okul sisteminden bildirilir.

  Naklin uygun görülmesi hâlinde veli bilgilendirilir ve öğrenci en geç 5 iş günü içinde yeni okuluna başlar. Bu süre içinde öğrencinin eski okulundan ayrılmadan nakil talebinden vazgeçmesi hâlinde, bu durum öğrenci velisi tarafından yazılı olarak okul müdürlüğüne bildirilir ve nakil işlemi e-okul sisteminden iptal edilir.

  Öğrenciye ait veriler, yeni okuluna başladığı gün e-okul sisteminden alınır.

  Anadolu Liseleri nakilleri ile ilgili sorularınız için aşağıdaki yorum yapın kısmını kullanabilirsiniz.
 3. Ziyaretçi
  anadolu öğretmen lisesi 9.sınıf sonundan anadolu sağlık meslek lisesine geçiş olur mu?
 4. Ziyaretçi
  ben meslek lisesînde okuyorum saglik lisesine gecebilir miyim

 5. Ziyaretçi
  Gecemiyormusuz hoca dedi.

 6. Ziyaretçi
  ben 1 sene sınıfta kaldım 11e geçmem gerekirken şuanda 10u tekrar okumak zorundayım. ama ben bu okulda kalmayı istemiyor ve sağlık meslek lisesine geçmek istiyorum bu mümkünmü bana en kısa zamanda yardımcı olabilirmisiniz ?

 7. Harbikız
  Devamlı Üye
  MEB resmi yazısı paylaşılmış.Anadolu Öğretmen Lisesi veya herhangi bir liseden Sağlık Meslek lisesine nakil olmanız mümkün değil.


  saglik-meslek-liseleri.jpg

 8. Ziyaretçi
  Ben Anadolu Öğretmen lisenin de okuyorum 9. Sınıf öğrencisiyim ama 10.sinifi sağlık meslek lisesinde okumak istiyorum mümkün mü acaba

 9. Fatma
  Administrator
  Ben Anadolu Öğretmen lisenin de okuyorum 9. Sınıf öğrencisiyim ama 10.sinifi sağlık meslek lisesinde okumak istiyorum mümkün mü acaba
  evet geçiş yapabilirsiniz.

 10. Ziyaretçi
  Ben puanı 450 olan bir Anadolu Lisesinde okuyorum. Lise tercihlerimi yaparken aklımda sadece doktor olmak vardı bana sağlık meslek lisesindekiler doktor olamaz dediler. Bende Anadolu Lisesine gectim. Ama simdi Hemsire veya ATT okumayı düşünüyorum. Anadolu Lisesinden Sağlık Mesleğe geçebilir miyim?? :(

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


anadolu öğretmen lisesinden sağlık meslek lisesine geçiş,  öğretmen lisesinden sağlık meslek lisesine geçiş,  anadolu lisesinden sağlık meslek lisesine geçiş şartları,  anadolu lisesinden sağlık meslek lisesine geçiş varmı,  anadolu öğretmenden sağlık mesleğe geçiş,  öğretmen liselerinden sağlık meslek liselerine geçiş