+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Neoklasizmi ilk çağ klasizminden farklı kılan öğeler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Neoklasizmi ilk çağ klasizminden farklı kılan öğeler nelerdir
  neoklasizmi ilk çağ klasizminden farklı kılan öğeler nelerdir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  neoklasizmi ilk çağ klasizminden farklı kılan öğeler nelerdir
  NEOKLASİZM Edebiyatta bir çığırdır; «yeni klasisizm» demektir. Gerek klasik Yunan edebiyatı, gerek XVII. yüzyılda meydana gelen klasik Fransız edebiyatı güzeli amaç edinmiş, biçimde, ifadede sağlam bir yapı özelliği aramıştı. XVIII. yüzyıl sonlarında ise klasisizmin yerini romantizm aldı. Yalnız, gene o sıralarda, Fransız şairi André Chénier, Pompei ve Herculanum kazılarından elde edilen sonuçların da itişiyle, edebiyatta yeniden Eski Yunan sanatına dönme fikrini ortaya attı, kendisi de bu yolda eserler verdi. Ondan yüz yıl kadar sonra, Yunan asıllı bir Fransız şairi olan Jean Moréas da, Chénier’nin yolundan gitti, «romantizm» dediği, eski Roma ve Yunan güzellik ülküsüne dönüş fikrini belirten şiirler yazdı.
  Bizde, bu çığırın temsilcisi, Moréas’i tanımış, onunla yıllarca sohbet etmiş olan Yahya Kemal Beyatlı’dır. Gerçekten de Beyatlı’nın birçok şiirleri, çağımız insanının çeşitli duygularını, düşüncelerini bizim eski edebiyatımıza yaklaşan bir ölçü ve biçim güzelliği içinde anlatır.
+ Yorum Gönder