+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Mayozun canlılar için önemi bir cümle Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mayozun canlılar için önemi bir cümle
  Mayozun canlılar için önemi bir cümle 2. Leyla
  Devamlı Üye

  Mayozun canlılar için önemi bir cümle ile ilgili yazı


  Mayoz sırasında homolog, kromozomlar yan yana gelerek birbiri üzerinde kıvrılır. Kromozomlar arasında parça değişimi olur. Kromozomlar hücrenin ortasında dizilerek kutuplara doğru çekilir. Kromozom-sayısı 2n olan ana hücreden Kromozom sayısı “n” olan iki yavru hücre oluşur ve birinci mayoz tamamlanır. İkinci mayoz ise mitoza benzer . İkinci mayozda “n” sayıda kromozom sayısına sahip her bir hücreden aynı kromozom sayısına sahip iki yavru oluşur.Böylece mayoz sonunda “n” sayıda kromozom sayısına sahip dört hücre oluşur.Mayoz sırasında gerçekleşen parça değişimiyle genetik çeşitlilik ortaya çıkar.Nesiller boyunca canlıların kromozom sayısının sabit kalması mayozla sağlanır.


  1.jpg  Örnek ile açıklamak gerekirse;


  Yukarıda açıklanan durumu daha anlaşılık bir şekilde örnek vererek açıklamak gerekirse;

  Anne ve babadan gelen N kromozomlu sperm ve yumurta hücresi döllenince 2 N kromozomlu zigot ondanda 2N kromozomlu yavru oluşur.Mayoz bölünme olmasaydı çocukların kromozom sayısı anne veya babanın kromozom sayısının iki katı olurdu.Yani 2N=46 kromozomlu anne babadan 92 kromozolu çocuklar olurdu.Onların çocuklarıda 184 kromozomlu olurdu.

  Kısaca önemi;

  Türlerin kromozom sayısının kuşaktan kuşağa sabit kalmasını sağlar.Canlılarda çeşitliliği sağlar.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Mayozun canlılar için önemi  Mayoz sırasında homolog, kromozomlar yan yana gelerek birbiri üzerinde kıvrılır. Kromozomlar arasında parça değişimi olur. Kromozomlar hücrenin ortasında dizilerek kutuplara doğru çekilir. Kromozom-sayısı 2n olan ana hücreden Kromozom sayısı “n” olan iki yavru hücre oluşur ve birinci mayoz tamamlanır. İkinci mayoz ise mitoza benzer . İkinci mayozda “n” sayıda kromozom sayısına sahip her bir hücreden aynı kromozom sayısına sahip iki yavru oluşur.Böylece mayoz sonunda “n” sayıda kromozom sayısına sahip dört hücre oluşur.Mayoz sırasında gerçekleşen parça değişimiyle genetik çeşitlilik ortaya çıkar.Nesiller boyunca canlıların kromozom sayısının sabit kalması mayozla sağlanır.

+ Yorum Gönder


mitoz bölünme poster,  mitoz ve mayoz bölünmeyi açıklayan bir poster,  mitoz ve mayozun canlılar için önemi ,  yhs-ddc_bd