+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Böbreklerin yaşamımızdaki önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Böbreklerin yaşamımızdaki önemi nedir
  Böbreklerin yaşamımızdaki önemi nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Böbreklerin yaşamımızdaki önemi nedir
  Böbreklerin yaşamımızdaki önemi hakkında kısa bilgi

  Böbrekler her biri ortalama 100-150 gram ağırlığında her insanda iki adet bulunan organlardır. Temel işlevi, başta su ve tuz dengesi olmak üzere kalsiyum, fosfor gibi elektrolitlerin dengesinin sağlanması, vücuttaki çeşitli işlemler sonucunda oluşan zararlı maddelerin atılması, kullanılan ilaçların büyük bölümünün vücuttan atılması gibi fonksiyonları vardır. Ayrıca vücuttaki hormonların düzenlenmesinde de önemli bir rol oynar.

  Örneğin D vitaminin yapımında ve kan yapımını sağlayan eritropetin gibi maddelerin yapımında temel olarak rol oynamaktadır.

  Nedeni ne olursa olsun böbrek yetmezliğinde böbreğin tüm işlevlerinde bozulma olur. Kronik böbrek yetmezliğinde bu bozulma sinsi olarak gelişir.

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Böbreklerin yaşamımızdaki önemi nedir


  Böbrekler, vücudumuzdaki aynı boyuttaki herhangi bir organdan çok daha fazla kan alır. Bunun sebebi böbreklerin kanı zararlı atık maddelerden temizleyen temel organ olmalarıdır. Bu sebeple vücudumun en önemli organlarından birisi olmakla birlikte sağlık yapısının bozulması sonucunda çok büyük hastalıklar oluşabilmektedir. Kalp atımının %20 – 25’ini kullanan böbrekler, her dakikada 1 -2 litre günde yaklaşık 1700 litre kan alır. Kanımız günde 340 kez böbreklerden geçerek zararlı artık maddelerden arındırılır. Bu işlem sırasında 1700 liste kanın 170 listesi glomeruıller filrat, glomeruler filratın%1 idrar oluşur.

  Böbrek Kabuğu ( Korteks renalis) Böbrek kitlesinin birde üçünü kapsayan dış katmana korteks renalis çok sayıda düz ve kıvrımlı borucuklar, kan damarları ve gözle de görülebilen siferik yapılar (corspusculum renale) dan oluşur. Korteksin börek kapsülüne yakın olan dış bölümüne zona eksterna (regio corticalis pripherica) malpighi piramitlerine yakın iç bölümüne de zor interna (regia jugio jixtamedullaris) adı verilir. Malpighi piramitleri arasında da daha koyu renkte kortikal bir doku bulunur. Piramitleri birbirinden ayıran bu kolonlar bertin kolonları (columnae renales) olarak isimlendirilirler

+ Yorum Gönder