+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Uçan balon neden ısıtılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uçan balon neden ısıtılır
  Uçan balon neden ısıtılır 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Uçan balon neden ısıtılır


  Uçan balon hakkında bilgi

  Sıcak hava balonuyla uçuş, diğer her türlü uçuştan çok farklıdır, çünkü hiçbir hareket hissetmezsiniz. 500 metrelere ulaşan yüksekliklerde yaptığımız uçuş esnasında insanın hissettiği şey huzur ve sükûnettir. Aşağıdaki yeryüzü yavaşça sizden uzaklaşır ve döner. Kalkıştan hemen sonra ağaç tepelerini adeta yalayarak harikulade Kapadokya manzarasının üzerinde zahmetsizce uçarken kendinizi çok rahat hissedersiniz. Çevreyle tam bir ahenk içerisinde, muhteşem arazinin üzerinde hafifçe süzülmek sanki bir rüya gibidir.

  Kapadokya'nın derin ve yeşil vadileri balonlarımızın benzersiz ve unutulmaz uçuşlar yapması için adeta mükemmel bir oyun bahçesi oluşturur. Hafif rüzgarlar bizi balondan başka hiçbir araçla gidilemeyecek yerlere götürür. Sonuçta balonla uçmak gerçekten çok eğlenceli bir iştir. O kadar ki, sezon ortasında bazen uçarken ağaçlardan kayısı bile topladığımız olur.

  Balonculuk - Sıcak Hava Balonu Temelleri

  Balon nasıl uçar?
  Balonlar yerçekimi ve sıcaklık transferinin temel prensipleri sayesinde uçarlar. Balonun içindeki hava ısındıkça balon yükselir. Balonun içindeki hava soğudukça balon alçalır. Balonu uçurmak için önce güçlü bir vantilatörle şişirilir, sonra da bu hava ısıtılır.

  Sıcak hava balonunun ana parçaları nelerdir?
  Sıcak hava balonu üç ana parçadan oluşur, balonun kendisi (kubbe), burner (yakma birimi) ve sepet. Sepet yolcuları taşımak içindir. Genellikle sazdan yapılan ve çelik tellerle güçlendirilmiş olan sepetler yolcuları koruduğu gibi hafif ve esnek olurlar. Burner yolcuların başlarının üstünde yer alır ve balonun içindeki havayı ısıtmak için oldukça güçlü bir alev çıkarır. Balonun içindeki hava ısınınca, balon yükselir. Alçalmak için pilot balonun içindeki havanın soğumasına izin verir ve balon çevredeki havadan daha ağır olur. Pilot, balonun içindeki havanın sıcaklığını değiştirmek suretiyle balonun yükselip alçalmasını tamamen kendi kontrolü altında tutar.

  Kubbe (Balon) neden yapılmıştır?
  Yırtılmaz naylon en yaygın şekilde kullanılan maddedir, ama polyester gibi başka maddeler de kullanılır. Balonun alt kısmındaki açık kısım (ağız) Nomex gibi ateşe dayanıklı bir maddeden yapılmıştır. Bu itfaiyecilerin kullandığı giysilerin kumaşına benzer bir maddedir.

  Sepet neden yapılmıştır?
  Örgü saz kullanılır çünkü hafiftir, esnektir ve kolayca tamir edilebilir.

  Bütün sıcak hava balonları aynı mıdır?
  Tüm sıcak hava balonları bir burner sistemi, bir sepet ve bir kubbeden oluşur. Aradaki farklar balonun büyüklüğü ve şekli, söndürme sistemi, sepetin biçimi, ve burnerlerin sayısı, tasarımı ve şeklidir.

  Yapılan bakıma bağlı olarak bir balonun ömrü 500 uçuş saati ve biraz fazlasıdır. Ama sepetin ömrü bundan çok daha uzundur ve iyi bir bakımla binlerce saat dayanabilir.

  Balon yönlendirilebilir mi?
  Balonun yönünü rüzgar belirler. Pilot balonun yönünü kısıtlı bir şekilde kontrol edebilir. Bunun için yükselip alçalarak değişik irtifalarda, değişik yönlerde ve hızlarda esen rüzgarları kullanır.

  Balonla uçuş ne kadar sürüyor?
  Uçuşun kendisi bir buçuk saat kadar sürüyor.

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Uçan balon neden ısıtılır


  balaonun şişmesi ve havalanması için ısıtılır

+ Yorum Gönder