+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Pamuktan Kumaşa dönüşüm süreçleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pamuktan Kumaşa dönüşüm süreçleri
  Pamuktan Kumaşa dönüşüm süreçleri 2. Asel
  Bayan Üye

  Tarladan toplanan pamuklardan kumaş nasıl yapılır ve pamuktan kumaş olana kadar geçen işlemler. Tarladan toplanan pamuk harman hallaç adı verilen makineler yardımıyla kozalarından ayıklanır. Daha sonra sıcak bir kazan içerisinde kaynatılan pamuklardan birer lif ucu yakalanır.

  Lif ucu yakalanıp iplik eğirme makinelerinde bunlar bükülerek kalın iplikler oluşturulur. Bu iplikler boya fabrikalarında boyanır yada ağartma işlemi uygulanır. Bu iplikler dokuma fabrikalarına gönderilir. Burada makineler yardımıyla ipliklerden dokuma yöntemiyle kumaş elde edilir.
 3. Ziyaretçi
  İlk önce tarlalardan pamuklar toplanır.Tabi tarladan toplanan pamukların içinde top gibi yuvarlak ve sert bir şey vardır.Pamuklar toplandıktan sonra pamuk fabrikasına gönderilir.Sonrada fabrikadan kumaş fabrikasına götürülerek kumaş haline getirilir.Ordan da terzilere götürülerek dikilir ve sonunda elbise,kazak,tişort,palto gibi seyler hazır hale getirilir.
+ Yorum Gönder


pamuğun kumaşa dönüşümü,  pamuktan kumaşa dönüşüm süreci,  pamuktan kumaşa,  pamuğun kumaşa dönüşüm süreci,  pamuktan kumaşa dönüşüm süreçleri,  pamuğun kumaşa dönüşüm hikayesi