+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Voleybolda kullanılan giysiler giysilerin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Voleybolda kullanılan giysiler giysilerin özellikleri
  voleybolda kullanılan giysiler giysilerin özellikleri 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  voleybolda kullanılan giysiler giysilerin özellikleri

  voleybolda kullanılan giysilerin özellikleri

  Bir oyuncunun malzemeleri forma şort çorap (kıyafet) ve spor ayakkabısından oluşur.

  Bütün bir takımın forma şort ve çoraplarının rengi ve tasarımı tektip olması gerekir (Libero hariç). Kıyafetler temiz olmalıdır.

  FIVB Büyükler Dünya ve Resmi müsabakalarında siyah renk tabanlı ayakkabıların giyilmesi yasaklanmıştır. Forma ve şortlar FIVB Standartlarına uymalıdır.


  Oyuncuların formaları 1’den 18’e kadar numaralandırılmış olmalıdır.

  Numaralar formanın ön ve arkasında ortada bulunmalıdır. Numaraların renk ve parlaklığı formaların renk ve parlaklığına zıt olmalıdır.

  Numaraların yüksekliği göğüste en az 15 cm sırtta en az 20 cm olmalıdır. Numaraların yazıldığı bandın genişliği ise en az 2 cm olmalıdır.

  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında oyuncu numaraları şortun sağ paçasında tekrarlanmalıdır. Numaranın yüksekliğinin 4 ile 6 cm arasında olması ve numaranın yazıldığı bandın genişliğinin de en az 1 cm olması gerekir.

  Takım kaptanının formasında göğüs numarasının altında 8x2 cm lik bir şerit olmalıdır.

  Diğer oyunculardan farklı renkte olan (Libero oyuncusu haricinde) ve/veya kurallara uygun numarası bulunmayan formaların giyilmesi yasaktır

  voleybolda-kullan-lan-giysiler-giysilerin-zellikleri.jpg

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  SPORCU GİYSİLERİ VE GİYSİLERDE KULLANILAN MALZEMELER


  Spor giysileri olarak kullanılan tekstiller yüksek performans özelliği olan lif ve kumaşlardan oluşmaktadır. Örneğin yüzücü mayoları, jimnastik ve kayak giysileri, orijinal boylarının 5 katı daha fazla uzama özelliğine sahip Spandex, Lycra ve Elastan olarak isimlendirilen poliüretan köpük (PUR) liflerinden yapılmaktadır. Bu lifler diğer doğal liflerle karışım halinde kullanılabilir.aktif spor giysilerinde, üzerinde nem tutmadığı için sentetik lifler tercih edilmektedir. Günümüzde spor giysilerinde istenen üç önemli özellik vardır. Bunlar sırası ile; rüzgar, su ve hava şartlarından korunma, ayrıca ısı izolasyonu özelliği, buhar geçirgenliği (vücut buharını giysinin tüm katlarından dışarı vermesi gerekir), esneklik özelliği olmalıdır (sporda hareket özgürlüğü sağlanmalıdır).
  Spor ekipmanlarında, tekstil yapılı kompozitlerin kullanımı gittikçe artmaktadır. Örneğin bisiklet tekerleği, tenis raketi, golf sopaları, kayak ve sörf ekipmanları, futbol ve beysbol topları gibi bir çok yerde kullanılmaktadır. Son zamanlarda fonksiyonel sportif giysilerde, ısının düzgün olarak dağılmasını sağlayan ve sıcaklığı 38 ° C , 34 ° C ve 30 ° C de ayarlayan “mobilthermo” giysiler kullanılmaktadır. Ayrıca özel bitim işlemleri ile kumaşların gereken performans özellikleri geliştirilmektedir. Örneğin polivinil klorür (PVC) mikro gözenekli kaplamalar ile nefes alabilen kumaşlar geliştirilmiştir. Günümüzde vücut terini emip, hızlı bir şekilde kurumasını sağlayan spor giysiler önem kazanmaktadır. Bu giysilerde “fieldsensor”, “cubesensor”, “coolmagic” ve “aerosensor” gibi varyasyonlar bulunmaktadır. Ayrıca spor giysilerde hem işlevsellik hem de hijyen özellikleri birlikte olmalıdır. % 100 polyester kumaşlar kolay bakım ve çabuk kuruma özelliklerinin yanında çevreye istenmeyen koku verebilirler. Bu nedenle spor giysilerine bu kokuyu azaltmak için antimikrobiyal bitim işlemleri uygulanmaktadır. Ozon tabakasının delinmesi sebebi ile ültraviyole ışından korunma son yıllarda önem kazanmıştır. Dolayısıyla ültraviyole koruyucu kimyasallar spor giysilerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
  Spor giysi ve malzemeleri üreten firmalar son zamanlarda son derece gelişmiş ürünler üretmeye başlamışlardır. Örneğin, Adidas, makine, elektronik ve biyonik mühendislerden oluşan yaratıcı tasarım ekibi tarafından geliştirilen, her biri sporcuların ihtiyaçlarına göre belirlenmiş ve tamamen performans artırıcı olarak tasarlanmış spor teknik tekstilleriyle ilgili üç teknoloji geliştirmiştir.
  -Clima Cool: ClimaCool®, hava ne kadar sıcak olursa olsun sporcuların optimum vücut ısısında kalmalarını sağlamaktadır. Adidas, ClimaCool® teknolojisini İngiltere’deki Loughborough Spor Üniversitesi’nden Dr.George Haveinth’in katkılarıyla gerçekleştirmiştir. Havenith’in yardımıyla erkek ve kadın sporcular için ayrı ayrı vücut haritaları çıkarılarak insan vücudunun farklı egzersiz düzeylerinde, farklı spor dallarında, farklı vücut yapılarında ve yaşlarda vücudun hangi bölgesinde ısının arttığı tam olarak belirlenmiştir. Adidas bu araştırmaya dayanarak önemli sıcaklık ve terleme bölgelerine nemi emerek vücudun dışına atan üç boyutlu kumaşlar yerleştirmiştir. Kritik ısı bölgelerinde bulunan bu kumaşlar, vücut tarafındaki bölümlerinde yüzlerce küçük deliğe sahip gövdeden uzakta bulunan bu delikler, giysinin gövdeye yapışmasını önleyerek deri üzerindeki havalandırmayı en uygun seviyeye getirmektedir. Ayrıca, formada yaka içine yerleştirilen iletken bant da sıcaklığın ısınma bölgesinden çekilmesini sağlayarak beyne soğutma sinyali göndererek sürekli olarak soğuma algısı yaratmaktadır. ClimaCool® teknolojisinin geliştirme ve test sürecinde yer alan dünya rekoru sahibi ve olimpiyat altın madalyalı atlet Haile Gebrselassie, Atina’da Clima Cool tekstil ürünleri ve Adidas yarış ayakkabısıyla mücadele etmiştir.
  -Jen Concept: Adidasın yüzme dalındaki uzmanları ile, Olimpiyat altın madalyalı yüzücü Ian Thorpe’nin 3 yıllık bir işbirliği ve çalışmalarının sonucu tasarladığı yeni bir teknolojidir. Türbülans etkisini azaltmak için jetlerin ana gövdelerine yerleştirilen oluklardan esinlenilerek tasarlanan mayolarda, sırt kısmına yerleştirilen yivler, yüzme sırasında yüzücünün sırtındaki suyun akışkanlığını artırıyor ve yüzücünün sırtına binen suyun ağırlığını ortalama 70 kg azaltarak, yüzme performansında yüzde 3 artış sağlıyor. Yüzme sporunun, saniye farkıyla, altın ve gümüş farkı getirdiği düşünüldüğünde, bu avantajların ne kadar önemli olduğu aşikardır.
  -Formotion: Adidas’ın yeni geliştirdiği Formotion hem atletin kas sistemini destekliyor hemde koşu sırasında vücudunun doğru duruşu almasına yardım ediyor. Adidas teknoloji geliştirme ekibinin dört yıllık çalışma sonucunda tasarladığı koşu mayosu sayesinde daha etkin bir hareket sağlanabiliyor. Dizin hemen üstünde yer alan enerjiyi transfer ederek lycra power (güç şeritleri) bacağı sararak, güç kontrol altına alınıyor. Bu enerji, karın kaslarına güç merkezinden geçip, atleti ileri doğru hareket ettiriyor. ABD Olimpiyat elemelerinde beş atlet yeni adidas Formotion TM mayoyu giymiştir. Bu atletler, olimpiyat şampiyonu Maurice Greene, 200 metre dünya şampiyonu John Capel, 200 metrede gümüş madalya kazanan Darvis Patton, 100 metre dünya şampiyonu Torri Edwards ve yeni umut Allyson Felix’tir.

+ Yorum Gönder


voleybol giysileri,  voleybol giysilerinin özellikleri,  voleybol kuralları,  voleybol giysileri özellikleri,  voleybol oyuncular in giydikleri kiyafetleri ve hangi malzemeler den yapilir ve iZellikleri,  voleybol kıyafetleri nelerdir