+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Almanyada yüksek lisans başvurusu nasıl yapılır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Almanyada yüksek lisans başvurusu nasıl yapılır?
  Almanyada yüksek lisans başvurusu nasıl yapılır? 2. Leyla
  Devamlı Üye

  Almanya'da yüksek lisans programına kabul edilmek için Türkiye'de 4 yıllık lisans mezunu yada mezun aşamasında olmak 1. kriterdir..


  2. kriter ise okunacak programın dilidir. Almanca veya İngilizce yada bölüme ve Almanya'daki üniversitenin sunduğu programlara göre belirlenmiş eğitim dili olarak Almanca ve İngilizce yüksek dil yeterliliğidir.

  3.kriter not ortalaması (GPA). Not ortalamasının önemi ve seviyesi yine Almanya'da üniversiteden üniversiteye değişen ve standardı olmayan bir kriter olmakla beraber uluslar arası başvurularda çoğunlukla 2.5 istenir. Daha sonra uluslar arası yüksek lisans programları için farklı üniversiteler GMAT gibi ekstra sınav isteyebilir. Bu tür ilave şartlar her bir üniversitenin kendi belirlediği kriterler olduğu için Almanya'daki üniversitelerden bu bilgiler başvuru öncesi mutlaka öğrenilmelidir.

  Soru (Öğrenci Adayı): 2.5 altındaki bir ortalama ile Almanya'da MBA programına kabul alamaz mıyım ya da alanımın dışında yüksek tahsil yapabilirmiyim?

  Cevap (ULC):
  Buna en doğru cevabı Almanya'da başvuru yapılacak üniversitenin kendisi verir.
  Kabul eden Alman üniversiteleri mevcuttur. Fakat geneli bağlayıcı bir standart kural yoktur.

  Bilgi (ULC): Eğitim dili Almanca olan programlarda GMAT gibi ilave kriter yoktur.
+ Yorum Gönder