+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Parasal genişleme altını nasıl etkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Parasal genişleme altını nasıl etkiler
  parasal genişleme altını nasıl etkiler 2. Leyla
  Devamlı Üye

  istihdam verileri beklendiği kadar parlak değil, İngiltere’den gelen gerek büyüme gerekse de PMI verileri piyasanın desteğe ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Çin’den bir yeni bir parasal genişleme mesajları geliyor bir bu mesajlar yalanlanıyor. İspanya’da işlerin daha kötüye gitmesi gözleri ECB’ye çevirdi, ECB yeni bir parasal genişlemeye gitmese de tonunu gevşetebilir.

  Tüm bu olan bitenlerin arasında altının buradan nereye gideceği sorusu gerek kuyumcu dostlarımızın gerekse de spot işlem yapan üyelerimiz için çok önemli.

  En son Cuma günü beklentinin çok altında kalan tarım dışı istihdam verisinin ardından altın sert alımlarla tekrar 1600 üzerine tırmanmayı başarmıştı ve bu haftaya orada kalmaya kararlı olduğunu gösterek girdi.
  Peki bundan sonra ne olacak?

  Önce şundan bahsedelim; bu seviyeler piyasanın Soros gibi bir çok büyük oyunucusu tarafından ideal alım seviyeleri olarak görülüyor ve altın pozisyonlarını artırıyorlar. Ayrıca 1525/30 seviyelerinin de bir çok merkez bankası tarafından korunduğunu biliyoruz. Yani önümüzdeki haftalarda altının başına gelebilecek en kötü şey 1530 seviyelerine doğru çekilmek gibi görünüyor.

  Şimdi gelin bir de piyasada dolaşan fısıltılara bakalım…

  Kötü gelen istihdam verilerinin ardından Barclay’s gibi kimi bankalar Fed’in 20 Haziran’daki toplantıda yeni bir varlık alımı (QE3) kararı vermesini bekliyorlar. Hatta Barclay’s yeni varlık alımının 800 milyar USD olabileceğini açıkladı.

  Beklentinin altında kalan birinci çeyrek büyüme ve PMI verileri sonrasında da BoE’nin varlık alımı programını 50 milyar GBP kadar genişletebileceği konuşuluyor.

  ECB’nin de faiz indirimine gitmese bile karar sonrasındaki basın toplantısında Draghi’nin tonunu biraz daha gevşetmesini bekliyor uzmanlar.

  Bu hafta içinde gözler BoE ve ECB faiz kararlarının yanında Perşembe günkü Bernanke konuşmasında olacak. Bernanke son ekonomik gelişmeler ve görünüm ile ilgili açıklamalar yapacak. Uzmanlar Bernanke’nin kötü gelen istihdam verilerinin ardından artık varlık alımını tekrar dillendirebileceğini söylüyor.

  Tüm bu fısıltıların ve gelişmelerin tamamı önümüzdeki günler ve haftalarda altına yarayacak diye tahmin ediyoruz. Altının önünde önce 1630 direnci var. Bu direncin kırılması durumda ise gerek o seviyede bekleyen buy stopların patlaması gerekse de altını izlemede olanların pozisyon almalarıyla 1650 direncine kadar tırmanabilir.

  20 Haziran FOMC toplantısına kadar gevşek tonda açıklamalar gelmeye devam ettiği sürece de altın 1650 seviyesi de kırıp artık 1700′lere doğru düz ve engebesiz bir yolda girecek gibi. 20 Haziran akşamı Fed’den yeni bir varlık alımı veya twist operasyonu şeklinde parasal genişleme açıklaması gelirse de altın 1700 direncini de aşacaktır.

  Fed’ten herhangi bir parasal genişleme açıklaması gelmemesi durumunda ise altın bir miktar satışlar yiyerek tekrar 1600′lere doğru gerileyebilir.

  Yani kısacası altın için kritik olan Fed’in 20 Haziran’daki FOMC toplantısı ve öncesinde gelecek olan açıklamalar. Özellikle Perşembe günü Bernanke’den 20 Haziran ile ilgili gelecek olan sinyaller kritik. Eğer varlık alımı imasında bulunursa altın 1700′lere çıkmak için 20 Haziran’ı beklemeyebilir. Eğer Bernanke yine politik konuşursa 1700 seviyesi için altın 20 Haziran’ı beklemeye geçer. (Döviz Destek
+ Yorum Gönder