+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Astım hastalığı ile hava kirliliği arasında nasıl bir ilişki vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Astım hastalığı ile hava kirliliği arasında nasıl bir ilişki vardır
  astım hastalığı ile hava kirliliği arasında nasıl bir ilişki vardır 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hava kirliliği, canlılara zararlı olacak maddelerin atmosferde birikmesidir. Hava kirliliği hem ev dışı hem de ev içi nedenlerle olabilir. Ev dışı nedenlerin başında endüstri gazları (sülfür dioksit bileşikleri) ve fotokimyasal gazlar (ozon ve azot oksit) gelir. Hava kirliliği mevsimsel ve coğrafi değişiklik gösterir. Özellikle kışın rüzgarsız günlerde hava kirliliğinin artması astımlı hastalarda hastalık belirtilerinin artmasına ve sıklıkla ataklara neden olabilir. Hava kirliliğine yol açan kimyasal maddelerin doğrudan astıma yol açmaktan ziyade hava yollarında yıkıma yol açarak hava yollarını allerjenlere daha duyarlı hale getirdikleri sanılmaktadır. Büyük yerleşim yerlerinde son yıllarda astım sıklığında artış olmasında hava kirliliğinin çok önemli bir yeri vardır.
  Ev içi hava kirliliği ev dışından önemli farklılıklar gösterir. Özellikle son yıllarda evlerin ve binaların ısı tasarrufu amacıyla aşırı derecede yalıtıldıkları bilinmektedir. Bunun sonucunda aynı hava evin içinde dönüp durmakta ve evde yaşayanlar tarafından solunmaktadır. Bu hava içinde özellikle yüksek oranda akar veya hamam böceklerinin dışkılarının ve vücut parçacıklarının bulunması insanları bunlara karşı gittikçe daha duyarlı hale getirmektedir. Çağdaş insanların özellikle küçük çocukların zamanlarının neredeyse tamamını ev içinde geçirmesi onların bu allerjenlerle daha yoğun temas etmesine ve duyarlı hale gelmesine yol açmaktadır. Böylece hem astımın oluşması kolaylaşmakta hem de var olan astım şiddetlenmektedir. Ev içindeki havada ayrıca nitrik oksit, azot oksit, formaldehit, karbonmonoksit ve kükürt dioksit gibi gazlarda değişik oranda bulunur. Bu gazların kaynağı evde ısınma ve yemek pişirme için kullanılan yakıtlar ve sigaradır. Akarların en önemli kaynağı da özellikle yün eşya, halılar ve yataklardır. Evin sık sık havalandırılması ve sigara içilmemesi ile bu gazların azalacağı tabiidir.
+ Yorum Gönder