+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ses ve çalgı grupları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ses ve çalgı grupları
  ses ve çalgı grupları 2. Asel
  Bayan Üye  Ses ve çalgı grupları hakkında


  Pop müzik toplulukları pop müzik eserlerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Pop müzik topluluklarında her türlü vurmalı nefesli telli elektronik çalgılar kullanılabilir. Org gitar saksofon timpani en çok kullanılan çalgılardır.

  Caz müziği toplulukları caz müziklerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Caz müzik topluklarında genelde saksofon trompet klarnet trombon piyano kontrbas gitar gibi çalgılar kullanılır. İnsan sesi ön plandadır. Bestelenmiş şekliyle seslendirilmiş olmasının yanı sıra genellikle doğaçlama olarak çalınması en büyük özelliğidir.

  Oda Müziği Toplulukları klasik batı müziği türlerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Bu topluluklar en az iki en çok on çalgı ile oluşturulur. Oda müziği topluluğundan bazıları şöyle sıralanabilir:
  İkili (düo): Keman-piyano obua-flüt gibi bir ezgi ve bir eşlik çalgısıyla oluşturulur.
  Üçlü (trio): Keman-viyola viyolonsel vb. çalgılar oluşturulur.
  Dörtlü (kuartet): İki keman viyola viyolonsel vb. çalgılarla oluşturulur. Bu toplulukları yaylı çalgılar dörtlüsü de denir.
  Ayrıca beşli (kentet) altılı (sextet) yedili (septet) sekizli (oktet) dokuzlu (nontet) gibi çalgı toplulukları da vardır.+ Yorum Gönder


çalgı grupları kaça ayrılır,  çalgı grupları,  çalgılar kaça ayrılır,  ses toplulukları kaça ayrılır,  ses ve calgi gruplari kaca ayrilir,  çalgı toplulukları kaça ayrılır