+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Zeybek halayı nerede yapılır ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zeybek halayı nerede yapılır ?
  zeybek halayı nerede yapılır anlatırmısınız 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Zeybek halayı nerede yapılır

  Zeybek halayı hakkında bilgi

  Zeybek, Ege Bölgesine özgü bir dans türüdür. Tek kisi tarafindan ya da birkaç dansçinin çember seklinde dizilmesiyle oynanir. Zeybek, halki koruyan cesur bir adami temsil eder. Zeybek oynayan dansçi, kollarini omuz hizasinda iki yana dogru açar ve büyük adimlar atarak agir agir hareket eder. Ara sira yere dogru egilip bir dizin yere dokundurulmasi, bu dansin belirgin hareketlerindendir.

  Zeybek oyun yöreleri; Izmir, Aydin, Antalya, Balikesir, Manisa, Kütahya, Çanakkale, Mugla, Denizli'dir.

  "Zeybek Kiyafeti" tamlamasinda oldugu gibi Zeybeklere has oyun anlaminda Zeybek Oyunu denilebiliyorsa da, oyun kelimesi katilmaksizin Zeybek kendi oyun çesitlerinin toplu adidir. Mesela: Sari Zeybek, Bergama Zeybegi, Zeybek Osman denildigi zaman, bu tamlamalara ayrica oyun kelimesinin katilmasina lüzum görülmemesi adet olmustur. Sari Zeybek Oyunu birlesimi konusmada kullanilmadigi gibi, Zeybek Halayi, Zeybek Bari, Zeybek Horani gibi çesit adlari da yoktur. Nasil ki; Halay Zeybegi, Bar Zeybegi, Horan Zeybegi gibi adlandirici birlesimler de katiyen isitilmis degildir. Yeni, Zeybek kelimesi, umumiyetle raks anlaminda hiçbir zaman ifade genisligi edinmemistir. Davulcuya 'Vur Zeybegi!' denilince Zeybek isi oyun havasi istenildigini anlar ve muhitin en gözde durumundaki bir zeybek havasina girer. Tartim mutlaka dokuzludur. Bu özellik bir damga gibidir ve eski Türklerin ugurlu bildikleri dokuz sayisina uygundur. Dokuzlu tartimin aksak bilesiminde olmasi damganin damgasi haliyle Türk isidir.

  Zeybek sifati nerelerde bilinmisse, Zeybekler nerelere ulasabilmislerse oralarda Zeybeklikten ve oyunlarindan izler bulunulabilecegi, ondan dolayi aranmasi gerektigi unutulmamalidir.

  Anadolu'da Zeybek çesitleri, Aydin tarafinda kümelenmis, daha dogrusu çesitlenmis görünmektedir. Fakat bu durum son 150 yildan öncelere tesmil olunamayacaktir. Bütün Anadolu'da hala yer yer Zeybek çesitlerinin eski görenek halinde tutulmakta bulunmasi, bir zamanlar yurt sathinda ayni kuvvette gün görüp, yine semt semt kim bilir ne türlü sebeplerle zayif düsmeye mahkûm kaldiklarina delildir.Kars taraflarinda Zeybek adli bir köyümüz bulunduguna göre, simdiki yayginligi da Kars'la Ege arasinda dikkatle almak durumunda bulunuyoruz. Sirasiyla görelim:

  Sakarya Kavsi yöresinden Bilecik'te Zeybek ikiser veya dörder kisi tarafindan çift çift oynanir. Erkekler, kadinlardan ayri yürürler. Varsa açik havada davul zurnayla, yoksa eldeki öbür yerli çalgilar esliginde oynanir: Darbuka, Klarnet veya keman gibi.

  Bozüyük ilçesinin, mesela esnemer köyünde Zeybek 2-12 erkek tarafindan oynanir. Kadinlar, bunu oynamaz. Davul zurnali oyunlarda yer alan köylüler o gün birbirlerini sayarlar. Ayni ilçenin Dodurga köyünde Zeybek 2-20 kisi tarafindan çift çift yürütülür. Kimi erkekler ayri, kimi de kadin erkek karma halde oynarlar. Tutluca köyünde gençler oynuyor. Kümbet köyünün Zeybegine kadinlar karismaz.

  Yine Bilecik'in Gölpazari ilçesinin Küçük Yenice, Çimiska ve baska yöre köylerinde Zeybek hep ayni tipte olarak vardir.

  Buralarda Sögüt'ten Bolu ve daha ötelerinin köylüklerine kadar Zeybek oyununda çogu zaman tahta kasik lar da kullanilir. Bolu'da Zebek vardir. Göynük'te öteden beri milli giyimle oynanan zeybek keza vardir.

  Mus 'un merkez ilçesinde 3-4 kisiyle davul zurna veya tef esliginde Zeybek oynanildigi ve gün görmüslügü o yöreden ancak tespit edilebilmistir.

  Bitlis ve Van'da Zeybek çesitleri oturak alemlerinde vardir. Temsili karakterine ayrica isaret etmistik. Burada oyun söyle devam ediyor: Yosma kadinlarca yürütülür. Konusma yoktur. Karsilikli olarak bir kadin bir erkek de oynayabilirler. Kadin, isaretlerle dostundan pes pese ceket, pantolon vs ni ister. Erkek de istediklerini birer birer verir. Muhtara, köy ihtiyar heyetine ve doktora haber ulastirilir. Onlar gelene dek, kadini iyilestirip sakliyorlar. Oyunda, kadin basini kumas ve baska seylerle efe gidisatli sariyor. Bu Zeybegi iki kadin da oynar demistik. Erkege 'köçek' diyorlar.

  Konya 'nin Bozkir ilçesinin bazi köylerinde Zeybek oynanilmaktadir. Pek kadîm (eski) bir görenektir. Konya Sille'nin Tat köyünde Zeybek: kaval ve davul ile alti erkek tarafindan hep birlikte oynanilir.

  Kars 'in merkez ilçesinin Melik köyünde 'eski gelenek' kaydiyla tek kisilik Zeybek oyunu yürütülmesi dikkati çeker. Bu yörede toplu oyun olarak halay da vardir. Kadinlar, kendi aralarinda oynarlar.

  Istanbul köylerinde Bursa üzerinden girilmek istenildigi Zeybek yine vardir. Mesela, Bakirköy ilçesinin Çifitburgaz köyünde Zeybek hala gün görmektedir..


  Kardes kisaca bu bilgiyi verdikten sonra,kendine su sorulari sorman gerekiyor:

  1-Hangi yörenin zeybek oyununu ögrenmeliyim??

  2-Folklore ayiracak zamanim ne kadar?

  3-Toplumun bana bakis açisi ne ölçüde ve ne yönde degisecek??

  4-Dügünde zeybek oynamasam da olur mu??

  bunlardan baska

  5-Acaba miskete mi dönsem??

  iste bu sorulari kendine göre cevapladiktan ve yeterli yanitlari bulduktan sonra eger hala zeybek oyunu ögrenmek istiyorsan;

  -en yakin halk egitim merkezinden destek almakla beraber;Konya için Konya B.Belediyesi Sosyal Faaliyetler Müdürlügü ve Il Halk Egitim ortaklasa projesi olarak her yil açilan Geleneksel Türk Halk Müzigi ve Folklor Kurslarina katilabilirsin.Takip ettigim kadariyla mayis ayina kadar böyle bir kurs açilmasi bekleniyor.

  -Bu da mi tatmin etmedi sizi,o zaman bir bilen olarak kendisini samimi buldugunuz yakin arkadaslarinizdan bu isi amatörce ve eglenceli olarak ögrenebilirsin..

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Zeybek halayı nerede yapılır  Zeybek, Ege Bölgesine özgü bir dans türüdür. Tek kisi tarafindan ya da birkaç dansçinin çember seklinde dizilmesiyle oynanir. Zeybek, halki koruyan cesur bir adami temsil eder. Zeybek oynayan dansçi, kollarini omuz hizasinda iki yana dogru açar ve büyük adimlar atarak agir agir hareket eder. Ara sira yere dogru egilip bir dizin yere dokundurulmasi, bu dansin belirgin hareketlerindendir.


+ Yorum Gönder