+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Dünyanın güneşe en yakın ve en uzak olduğu zamanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyanın güneşe en yakın ve en uzak olduğu zamanlar
  dünyanın güneşe en yakın ve en uzak olduğu zamanlar 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünyanın güneşe en yakın ve en uzak olduğu zamanlar

  Dünyanın güneşe en yakın olduğu tarih olan 3-4 Ocakta Kuzey yarım kürede kış yaşanırken: Dünyanın Güneşe yakın olduğu tarihte yani 4 Temmuzda Kuzey yarım kürede yaz mevsimi yaşanır. Yörüngede meydana gelebilecek en ufak değişiklikte bile dünyanın sonu olabilir. Şöyle ki Güneşe dünyanın 1 milimikron yaklaşması durumunda dünyadaki sıcaklıklar çok fazla artacak;1 Milimikron uzaklaşması halinde dünya buzlaşmaya başlayacaktı. Bu değişikliklerin sonucunda

  AYLAR Güney Yarım Küredeki Yaz Süresi

  Aralık 31

  Ocak 31

  Şubat 28

  Toplam 90

  AYLAR Kuzey Yarım Kürede Yaz Süresi

  Haziran 30

  Temmuz 31

  Ağustos 31

  Toplam 92

  Dünyanın güneşe en yakın olduğu 3 Temmuzda dünya yavaş döner. Kuzey yarım kürede yaz, Güney yarım kürede kış yaşanmasından dolayı Kuzey yarım kürede yaz süresi güney yarım kış süresi iki gün fazladır.

  Dönmenin hızına bağlı olarak Kuzey yarımkürenin sonbahar, Güney yarımkürenin İlkbahar gündönümü iki gün gecikme ile 23 Eylülde gerçekleşir.

  Yine hıza bağlı olarak artık yıla bağlı olarak şubat ayı 4 yılda bir 29 çeker. (365 gün altı saatin 6 saati 4 yılda bir gün eder)

+ Yorum Gönder