+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ordumuz olmasaydı neler olurdu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ordumuz olmasaydı neler olurdu
  ordumuz olmasaydı neler olurdu 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ordumuz olmasaydı neler olurdu

  Ordumuz olmasaydı


  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Cumhuriyeti devletini içten ve dıştan gelebilecek olan her türlü tehdite karşı savunma görevini üstlenmiş olan silahlı devlet kuvvetidir. Yaptırım gücünü, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alır. Başkomutanı cumhurbaşkanı'dır.

  Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri olmak üzere üç kuvvetten oluşur. Barış döneminde İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan ve sefer durumunda Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine dahil olan Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilatı ise alt birimleridir. Toplam asker sayısı bakımından dünyanın 9. ve NATO'nun Amerika Ordusu'dan sonra 2. kalabalık ordusudur[8]. Aynı zamanda NATO'nun zorunlu askerlik uygulayan 8 üyesinden biridir.


  Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiye Cumhuriyeti devletini içten ve dıştan gelebilecek olan tehditlere karşı savunma görevini üstlenmiş olan silahlı devlet kuruluşudur. Yaptırım gücünü Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alır.


  TSK'nın vazifesi Anayasa ve yasalarla belirlenmiş olup, 2000'li yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni güvenlik sorunlarına ve krizlere uygun şekilde reaksiyon göstermek, belirsizliklere karşı hazır olmak, iç ve dış tehdit ve risklere karşı ülkenin güvenliğini sağlayabilmek için;

  Caydırıcılık,
  Güvenlik / Harekat Ortamının Şekillendirilmesi,
  Savaş Dışı Harekat (Barışı Destekleme Harekatı, Doğal Afet Yardım Harekatı ve İç Güvenlik Harekatı),
  Kriz Yönetimi,
  Sınırlı Güç Kullanımı,
  Konvansiyonel Harp,
  gibi faaliyetleri icra etmektir.

  Bu bağlamda, değişik görevleri ifa edebilecek, çok rollü elastiki birliklerin teşkil edilmesine, sayısal fazlalık yerine gelişmiş teknoloji ürünü silah ve sistemlere sahip olunmasına, bu silah ve sistemlerin etkinliğini artıracak komuta-kontrol, erken ihbar ikaz, elektronik harp, gelişmiş mühimmat, her hava şartlarında harekat imkan ve kabiliyeti gibi kuvvet çarpanlarına sahip olunmasına önem ve öncelik verilmektedir.

  Global ve bölgesel dengelerin henüz tam olarak oluşmadığı içinde bulunduğumuz politik ve askeri ortamda, bölgemizde ve dünyada barış ve istikrara katkıda bulunmanın yanı sıra, iç ve dış tehditlere karşı ülke savunmasını sağlayacak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, yeniden yapılanmasında aşağıdaki kabiliyetlerin idame edilmesi ve geliştirilmesi hedeflenmektedir.

  Caydırıcı askeri gücün idamesi,
  Komuta, Kontrol, Muhabere, Bilgisayar, İstihbarat, Keşif ve Gözetleme sistemleri,
  Üstün hareket kabiliyeti ve ateş gücü,
  Silahlı Kuvvetlerin nicelikten çok niteliği esas alan, ileri teknoloji ürünü silah ve sistemler ile teçhiz edilmesi,
  Her hava ve her ortamda gece ve gündüz şartlarında harekat icra etme kabiliyeti,
  Kitle imha silahlarına karşı hava/füze savunma ve NBC korunma kabiliyeti,
  Stratejik intikal,
  Müşterek ve Birleşik Harekat icra etme kabiliyeti,
  Klasik savaşın yanında, barışı destekleme, terörle mücadele, doğal afetlerde yardım, kriz yönetiminin desteklenmesi, sınırlı güç kullanımı, abluka, ambargo, insani yardım, göçü önleme gibi değişik harekat türlerini ifa etme kabiliyeti.

  TSK yeniden yapılanma faaliyetlerini, soğuk savaş sonrası oluşan yeni politik-askeri stratejik ortam, Türkiye'nin güvenliğine yönelik iç ve dış tehdit, Anayasa ve yasaların kendisine verdiği görevler çerçevesinde sürdürmektedir. 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Ordumuz olmasaydı neler olurdu  AB'den nihayet Türk ordusunun laik rejim için ne kadar önemli olduğunu gören bir yetkili çıktı. Fransa Dışişleri Bakanı Türk ordusuna övgüler yağdırdı. Dinci partilere çanak tutarak "Türk Ordusu geri planda kalsın" görüşünü benimseyen Avrupalıların aksine ordunun laikliğin sigortası olduğunu gören Bakan Bernard Kouchner "TSK olmasaydı Türkiye diğer İslam ülkeleri gibi olurdu" gibi olurdu" görüşünü bakın nasıl dile getirdi

  'ORDU OLMASAYDI TÜRKİYE LAİK KALAMAZDI''

  Bugünden itibaren AB dönem başkanlığını devralan Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, AKP’ye kapatma davasının Avrupa’ya yansımaları olabileceğini, ancak davanın Türkiye’nin bir ''iç sorunu'' olduğunu söyledi. Kouchner, Türk ordusuna da övgüde bulundu.

  Bernard Kouchner, AKP’nin kapatılmasına yönelik sorunun çözümünü Türkiye’nin bulması gerektiğini belirtti ve "Bunun çözümü Avrupa’da değil" dedi.

  Kouchner, bu davanın "Avrupa’ya ya da Türkiye’nin AB üyeliğine girme olasılığına karşı" bir durum olarak olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi, "Her şey olmuş gibi düşünürseniz, dram yaratmış olursunuz. Beklemek ve sakin olmak gerekiyor" diye konuştu.


+ Yorum Gönder