+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Dünyada kuş olarak erkek mi daha çok dişiler mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyada kuş olarak erkek mi daha çok dişiler mi
  dünyada kuş olarak erkek mi daha çok,dişiler mi??? 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Bunu bilmek veya tahmin etmek imkansız, bir araştırmayı kopyaladım..

  Dünya Kuş Gözlem Günü kapsamında Türkiye'de en çok sayılan ilk üç kuş türü sayıları sırasıyla 23.000 sakarmeke (Fulica atra) , 8.000 angıt (Tadorna ferruginea) ve 780 yeşilbaş (Anas platyrhynchos) oldu.

  Kars'taki etkinliklere Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay katılırken, Ayvalıktaki etkinliklere Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant katıldı. İstanbul Beykoz'da, süzülen kuş göçü gözlemi sırasında bir kızıl akbaba (Gyps fulvus), Mersin Göksu Deltası'nda bir kır baykuşu (Asio flammeus) ve turnalar (Grus grus) ve Kars Kuyucuk Gölü'nde bir ak kuyruklu kızkuşu (Chettusia leucurus) gözlemciler arasında heyecan yaratan gözlemler oldu.

  En çok kuş Kars'taki Kuyucuk Gölü'nde sayılırken en fazla katılımcı da yine buradaydı.

  Dünyadaki 9.856 kuş türünden 1.855'inin (19%) göçmen olduğu tahmin ediliyor. Bu türlerden pek çoğunun sayısı hızla azalıyor. Kuşlar, doğadaki değişimleri belirlemek için en iyi göstergelerden. Bu nedenle kuşların sayılarındaki azalış önemli bir sorun olarak değerlendiriliyor.

  Dünya Kuş Gözlem Günü, kamuoyunu kuşlar, kuş göçleri ve kuşların doğal yaşam alanları konusunda bilinçlendirmeyi ve korunmasını sağlamayı amaçlayan uluslararası bir etkinliktir. Her yıl ekim ayının ilk haftasonu tüm Avrupa ve Türkiye'de kuş gözlemciler tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

+ Yorum Gönder