+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Taburede namaz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Taburede namaz
  taburede namaz


  taburede namaz kılınırmı ?
  Ben oturup kalkamadığım için camide evde tabure üstünde oturarak namazımı kılıyorum.Birgün caminin imamı tabure üzerinde namaz kılınmaz.Camiden tabureleri kaldıracam dedi.Bunun üzeine bikaç kişi cami değiştirdik.Yardımcı olurmusunuz. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye


  Diyanet, “Hasta ve engellilerin, namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur” dedi.

  Din İşleri Yüksek Kurulu, sandalyede namaz kılınmasıyla ilgili fetvasında “Hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, mecbur kalmadıkça namazlarını sandalyede değil yere oturarak kılmaları uygundur” dedi.

  Kurul, “Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan, namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar.

  Nitekim Hz. Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem) nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabeye 'Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl' (Buhari, Taksiru As-Salat, 19) buyurmuştur. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır” denildi.

+ Yorum Gönder