+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Dünyada yaşanan kötülükleri yok etmek için neler yapmalıyız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyada yaşanan kötülükleri yok etmek için neler yapmalıyız
  dünyada yaşanan kötülükleri yok etmek için neler yapmalıyız 2. Ziyaretçi

  Bir kaç tanesini sayacak olursak:

  1-İnsanın bencilliği

  2-İnsanın para ve mal mülk hırsı

  3-İnsanların ruhsal yapılarının farklı olması

  4-Temel olarak insanların iyi eğitim alamamaları

  Şimdiki Dünya İle İlgili Kompozisyon

  Kötülük ve iyilik

  Kötülük insan gereksinimlerine ,çıkar ve dileklerine aykırı olan bir topluma ,bir toplumsal kümeye ,bir kişiye zarar verici sayılan olaylara ya da sözlere denir.

  Kötülüğün temeli insana dayanmaktadır.Kıskançlık,başkalarını çekememe daha fazla kazanma hırsı,daha çok fazla malım olsun hırsı gibi düşüncelerden dolayı başka insanlara ,canlılara ve doğaya zarar vermektedir.

  Kötülüğün temellerinden biri de kişiler arası çıkar çatışmalarıdır.İnsanlar başkalarına hiç acımadan empati yapmadan zarar vermektedirler.
  Kötülüğü engellemek için bize önemli görevler düşmektedir. Kötülüğü önlemek için ilk önce empati yapmayı öğrenmeliyiz.Kendimize yapılmasınıistemediğimiz bir şeyi bizimde başka kimseye yapmamamız gerekir.Herkesin kardeşçe sevgi ile yaşabilmesi huzurlu ve mutlu olması da buna bağlıdır. Eğer zarar vermezsek başka insanlara,dünyamız daha yaşanabilir bir dünya dünya için kötülüğe hayır diyoruz.


  Dünya çok değişti İnanın insanları tanıyamıyorum artık Öyle bir hale gelmişler ki içlerinde ne dostluk kalmış ne de komşuluk! Para için birbirini öldürenlere ne demeli? Çevreye zarar verenlerse çabası Teknolojinin iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da var En kötüsü ise çevreye zarar verilmesi ve buna kimsenin aldırış etmemesi Eminim benim gibi düşünen çok az kişi bulunuyor bu dünyada
  Peki ya eski dönemlere dönelim, bir düşünün ortam tamamen doğal O zaman televizyonun yerini mis gibi doğa kokusu ve sevdikleriyle zaman geçirmek alıyordu Bazen sıkıcı olsa da yaşamaya devam ediyorlardı En azından bulutları şimdiki gibi karanlık bir renk almıyor, bembeyaz parlıyordu Dediğim gibi hepsi geçmişte kaldı Şimdi denizler çöple dolup, hayvan nesilleri tüketiliyor İnsanlar deodorant kullanmaktan kendi kokularını unutmuşlar Böyle devam ederse ozon deliği daha da büyüyecek ve o zaman ülkemizle beraber dünya da yok olmaya mahkum kalacak
  İnsanoğlu bunun farkına varıp önlemlerini almazsa bu durumun kurtuluşu olmayacak İnsanlar hiç mi gelecek nesli düşünmüyor? Hadi kardeşler gerçeği görmek istemeyen gözlerimizi açalım ve şöyle bir halimize bakalım O zaman da aynı şeyleri düşünebilecek misiniz?
  bence yasanan kotuluklerın sebeblerınden bırı de fıkır ayrılıgı veya uyusmazlıgı kendı cıkarını dusunme ve makam hırsıdır Dunyadakı tum bu ınsanların onune serılen rızıklar ınsanların gozunu kor etmektedır bır dusunun ınsanlar sırf sızle aynı fıkırde degıl veya sızınle aynı kalıtede yasamıyor dıyebomba atıyor ve daha bırcok kotulugu yapıyorsunuz nıcın ? ben dıyeyım sımdı yasayan ınsanoglu her seye doymus ve korkusuzdur fakat savas cıksa herkez bu kotuluklerı bırakır ve canının pesıne duser bır dusunun afrıkanın mılletı bırbırıne kotuluk yapar mı yapmaz fakat haberlerrde gordugumuz duydugumuz yasadıgımız uzere her gun bır hırsızlık adam oldurme ve daha nıce kotuluk var cunku ınsanlarımız acıyı tatmamıs ve daha onemlısı egıtım almamıstır ornek verecek olursak Voltaıre buyuk cınayetler ancak buyuk cahiller tarafından ıslenır demıstır Bu kotuluklerı yok etmenın bırıncı yolu ıse egıtımden gecer bu dunya herkeze yetecek kadar buyuk bu nedenle once dunya capında profesorler gezı yapmalı ve ınsanları bılgılendırmelıdır ve son olark el ele tututasarak daha guzel bır dunya ıcın cabalamalıyız

 3. Forumacil
  Devamlı Üye
  dünyada yaşanan kötülükleri yok etmek için neler yapılmalıdır  İyi eğitim almış insanlar kendilerinide daha iyi kontrol edebilir. Hırsları yerine kendine daha iyi idealler koyarak onların peşinden gidebilir. Öfkelendiğinde kendini iyi şeyler düşünerek telkin edip sakinleştirebilir. Kendi içinde barışık bireyler yetiştirmek gene bizim ve toplumun elinde. Kendi ile barışık bireyler diğer insanlarla, toplumla hatta dğnya le diğer canlılarla barışık olacaktır. İnsana mutlu olabilmeyi bile belki öğretmek gerekir. Çünkü çoğu insan aslında yaşadığı hayatın/şartların ne kadar güzel olduğunun farkına varamaz ne zaman kaybederse o zaman kıymetini anlar ve ne de mutluymuşum der. İşde bunların hepsi insanın bilişsel gelişimi ile ilgili. Bireylerde toplumu oluşturduğu için kötülükleri yoketmek için önce tek tek bireylerden yola çıkıp insanları geliştirmeliyiz.
 4. Forumacil
  Devamlı Üye
  dünyada yaşanan kötülüklerin yok edilmesi için neler yapılmalıdır
  Kötülüklerin kaynağına bakarsak ilk neden para, insanların hırsları ve iletişimsizlik olarak görürüz. Bunuda büyük oranla eğitimle yoketmemiz mümkün. Daha bilinçli insanlar daha dikkatli tüketim, daha anlayışlı bir toplum ve kaynakların daha sağlıklı kullanılması demek. Herşeyden önce birbiriyle iletişim kurabilen birbirini anlayabilen insanlar demek. Baktığımızda birçok sorunun ileşim eksiliğinden kaynaklandığını, korkularımızın bilgisizliğimizden ötürü olduğunu görebiliriz. İletişimi daha gelişmiş bir toplum sorunlarını konuşarak çözebilir.

 5. Ziyaretçi
  Bence eğitim bu konuda en önemli şeydir. İnsanları iyi eğitebilirsek birbirine saha saygılı daha anlayışlı olan bireyler yetiştirebiliriz. Buda toplum anlayışını geliştirir. Toplum yapısı geliştikçede kötülüklerin giderek azalmasını sağlayabiliriz. Bu nedenle önce tek tek bireylerin eğitimine büyük önem verirdim.

 6. Ziyaretçi
  "Bu dünyada herkes yaptığının karşılığını bulur. Kötüler er geç cezalarını çekerler. İyiler ise, türlü şekil ve yollarla mükâfat görürler İyi niyetle attığımız her adım, yaptığımız her iş, er geç yüzümüzü güldürecektir.
  Birçokları, karşılaştıkları zorluklardan, kötü ve sıkıntılı durumlardan yakınır dururlar. Oysa tüm kötülüklerin ve acı gerçeklerin ilk tohumu insan ruhuna atılır. Yalnız kendini düşünmenin ve bencilliğinin ihtirasına kapılan insanoğlu, dünyayı kendi arzularını fazlasıyla doyurabileceği bir ganimet alanı sanır. Vicdan, irade ve eğitim, o büyük güçlerini göstermediği sürece kötülükler kara bir bulut gibi sarar dünyamızı
  Bazen işlerimizin gönlümüzce olmadığına, çabalarımızın meyvelerini alamadığımıza üzülürüz Bunların gerçek nedenleri üzerinde duracağımıza koyu bir karamsarlığa kapılırız Hayatta atılan ilk adımlar, sonuçları bakımından çok önemlidir Bu nedenle hayatta, her türlü alanda ilk adımları atarken çok dikkatli olmalıyız Yersiz düşüncelerle, yanlış davranışlarla çevremize, dolayısıyla da kendimize zarar vermekten kaçınmalıyız Başkalarının bize karşı iyi niyetli olmalarını istiyorsak önce kendimiz iyi
  olmalıyız Önemli olan da budur.
  Her birey kendi içindeki kötülük tohumlarını yok etmeyi başardığı takdirde, bu dünyada kötülük denen şey de ortadan kalkacaktır. "

+ Yorum Gönder


kötülükleri yok etmek için neler yapılmalıdır,  dünyadaki kötülükleri yok etmek için neler yapmalıyız