+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Spor ve Sporcular Forumunda Hentbol Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Frmacil
  Devamlı Üye

  Hentbol Resimleri
  Hentbol Resimleri


  Hentbol Resimleri 1.jpg

  Hentbol, bir takımın 6’sı saha, 1’i kalede olmak üzere 7’şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur. Maç içinde sınırsız oyuncu değişiklik yapılabilir. İlk yıllarında büyük stadyumlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan hentbol, 1950'lerden sonra bir salon sporu olmuş ve açık alan hentbolü giderek popülaritesini yitirerek kaybolmuştur.

  Günümüzde Hentbol, özellikle Avrupa kıtasında büyük ilgi çekmektedir. İspanya'da ASOBAL Liga, Almanya'da Handball Bundesliga, İsveç'te Handbol ElitSerien, Danimarka'da TDC Ligaen sporun en üst düzeyde oynandığı yerel ligler olarak nitelendirilmektedir.

  Modern hentbolda dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu Avrupa Kıtası dışına çıkarabilen tek takım Kore olmuştur. Hem erkeklerde, hem de bayanlarda Asya kıtasının en iyisi olan Koreliler, Avrupa'nın devleri İsveç, Almanya, İspanya, Rusya, Danimarka, Norveç ve Fransa'ya kafa tutma başarısı göstermiştir.

  Afrika'da futboldan sonra en çok ilgi çeken ikinci takım sporu olan hentbol, son yıllarda Kara Kıta'da büyük atılım yapmıştır. Mısır'da 1999'da düzenlenen Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda ev sahibi ülke 4.olurken, 2005'te de Tunus kendi ülkesindeki şampiyonada ilk dörde girme başarısı göstermiştir.

  Saha içi dağılım (Pozisyonlar)
  *************************
  Kaleci
  Sağ oyun kurucu (bek)
  Sol oyun kurucu (bek)
  Orta Oyun kurucu
  Sağ kanat
  Sol kanat
  Pivot 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Hentbol iki takım arasında top ile oynanan bir oyundur. Her iki takımda 7'şer oyuncu alır ve oyuna öyle başlanır. Her oyunda olduğu gibi diğer takıma karşı oynanıp o takımdan sayı kazanmaya çalışmaktır.
+ Yorum Gönder


hentbol,  hentbol oyunu,  hentbol sahası,  hentbol resimli,  hentbol oyuncuları,  hentbol oyunu resimli