+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Spor ve Sporcular Forumunda Tenis Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Frmacil
  Devamlı Üye

  Tenis Resimleri
  Tenis Resimleri


  tenis-resimleri1.jpgTenis Resimleri.jpg

  Tenis topları ne yazık ki özellikle ülkemizde tenisin en pahalı unsurlarından birisidir. Amerika'da 2 dolar (3,5 milyon TL) olan toplar bizde yaklaşık 10 ila 15 milyon TL sı arasında satılmaktadır. İyi seviye bir oyuncunun bir kutu 3 lü topla 2-3 saat oynayabildiğini düşünürsek top çok pahalıya geliyor.

  Topların standartları 56-58 gram ağırlığındadır ve içerisinde 1.2 atmosfer basınç vardır. Bunu anlamak için topu parmaklarımızla avucumuzda sıkarak anlayabiliriz. Ayrıca patlak bir topu sesinden ve uçuş mesafesinden de hemen anlarsınız. Toplar vakumlu paketi açıldıktan sonra oynansın veya oynanmasın 2-3 ay içinde basınç özelliğini kaybeder. Oynanırsa hızlı ve sert oyundan dolayı raket ve zemin darbelerinden basıncı azalmaya başlar. Sadece basınç değil top kelleşmeye başlar, böylece hafifler ve uçuşu artar. Bu konudaki standart kurallar bölümünde var. Ancak basitçe anlamak için topu omuz yüksekliğinden yere bıraktığımızda belimize kadar zıplıyorsa ve üstündeki kumaş yeterli ise top kullanılabilir. Örneklersek TV de seyrettiğiniz maçlarda toplar her ilk 9 ve sonraki 11 oyunda bir özellikleri bozulduğu için değişmektedir.

  Bir topun üzerinde artık yazıları okunamayacak duruma geldiyse normal bir oyun oynamayacak durumdadır. Bu toplara patates denir. Ancak bir topu açıp bir kaç kere oynayıp iki üç ay beklerseniz yazıları ve tüyleri durduğu halde havası kaçar ve oynanmayacak hale gelir.

  Tenis topu nasıl test edilir. Bir kere top dünyaca tanınmış kabul görmüş firmaların olmalıdır. Bunlardan bazıları Dunlop, Slazenger, Prince, Wilson, Penn, Kennex, Tretorn, Nassau, Fischer (Unuttuklarımı lütfen hatırlatın) başlıcalarıdır. Naylon torba içinde satılan topları kesinlikle almayınız. Bunlar standart değildir. Hem patlak (havası inik) hem de geometrileri bozuktur(eğri zıplarlar).

  Hemen belirtelim top alırken havası kaçmış olabilir. Marketlerde kutunun basınçlı olup olmadığını elinizle sıkıp anlayabilirsiniz. Ancak dikkatli olun! Top ithalatçıları bayat topları iade edemeyeceğine göre ya turnuvalara sponsor olup bağışlarlar ya da marketlerde 1 milyon TL ucuza sizlere Ki çok uzun süre rafta beklemiş top vakumlu ve kapağı açılmamış olsa bile basınç özelliğini kaybetmiş olur. Yani standart zıplamasını yapmaz ve spin (falso yada burgu) almaz. 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  tenis çok eğlenceli bir spordur kol kasınızı güçlendirir milli takımımız bir çok kez birinci olmuştur milli takımımız her spor dalında ilk ona girmeyi başarır.s
+ Yorum Gönder


tenis,  tenis ile ilgili görseller,  TENİS,  tenis resmi,  tenis resimli,  tenis ile ilgili resimler