+ Yorum Gönder
Biyografi ve Sporcu Biyografileri Forumunda Ali Gültiken Biyografisi hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MAJİX
  Devamlı Üye

  Ali Gültiken Biyografisi hayatı
  Ali Gültiken Biyografisi hayatı


  Ali Gültiken, (1965 - ), Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün unutulmaz forvet oyuncularından. Metin Tekin ve Feyyaz Uçar'la birlikte oluşturdukları ileri üçlü pek çok başarı kazanmış ve isimlerine özel tezahüratlar yapılmıştır.
  aligltikenbiyografisiha.jpg
  Futbola Bakırköy Yücespor Kulübü’nde başladı. Ardından Beşiktaş Genç Takımı’na geldi. 1984/1985 sezonunda A takıma yükseldi. İlk yıllarında sağbek mevkiinde oynadı. Ancak daha sonra İngiliz teknik direktör Gordon Milne çalışkanlığına da güvenerek onu santrafor mevkine çekti.

  Beşiktaş’ta oynadığı 262 lig maçında 91 gol kaydetti. 1987/1988’de 38 maçta 30 golle en yüksek performansını gösterirken, gol krallığında Tanju Çolak’ın arkasında ikinci sırayı aldı. Avrupa gol krallığında da altıncı sırayı aldı.

  Beşiktaş’ın yenilgisiz şampiyonluğu kazandığı 1991/1992 sezonununda oynanan en kritik maç olan 9 Mayıs 1992 günü İnönü Stadı'ndaki Galatasaray maçında takımı adına bir gol attıktan sonra çok ağır bir sakatlık geçirdi ve futboldan uzun süre uzak kaldı. Bu sakatlığın etkisinden tam olarak kurtulamayan futbolcu, bir süre daha futbol oynasa da, eski formunu yakalayamadı ve 1995'te 30 yaşında Beşiktaş’tan ayrılmak zorunda kaldı.

  Beşiktaş'ta 5 Türkiye Ligi Şampiyonlupunun yanı sıra, 3 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı, 1 Başbakanlık ve 5 TSYD Kupası şampiyonlukları yaşadı. 38 kez Türk Milli Futbol Takımı formasını giydi. 1995 yılında transfer olarak son sezonunda Kayserispor’da oynadı. Beşikaş'ın İstanbulspor ile oynadığı maçta jübile yaparak aktif futbol yaşantısını tamamladı.

  Futbolu bıraktıktan sonra bir süre futbolculuk yaşamında ilk adımlarını attığı erkek giyim sektöründe kendi ismiyle firma kurdu. Daha sonra bu işi bırakarak spor yazarlığı ve teknik adamlık yaptı. Önce Erzurumspor’da çalıştı ardından Rasim Kara’nın yardımısı olarak Yozgatspor’da görev aldı. Aralıklarla televizyon programlarında spor yorumculuğu ve gazete yazarlığı yaptı. Daha sonra Mustafa Denizli'nin yardımcısı olarak Vestel Manisa'da görev aldı. Ancak Mustafa Denizli'nin İran takımı Pas'a geçmesi ile Ali Gültiken de İran'a gitti.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Ali Gültiken Beşiktaş Jimlaştik Kulübünde futbola başlamıştır. Ali Gültiken Beşiktaş ta efsaneleşmiştir. Günümüzde Ali Gültiken Türkiye alt yapı da teknik direktörü görev almaktadır.
+ Yorum Gönder