+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Enginar Yaş Çürüklük Hastalığı - Zirai Bilgi ve tanıtım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Enginar Yaş Çürüklük Hastalığı - Zirai Bilgi ve tanıtım
  Enginar Yaş Çürüklük Hastalığı

  Enginar Yaş Çürüklük Hastalığı - Zirai Bilgi ve tanıtım

  Erwinia carotovora subsp. carotovora 0.7 x 1.02.0 mikron boyutlarında 16 çevresel kamçılı, kapsülsüz ve gramnegatif bir fitopatojen bakteridir. Besi yerinde kirli beyaz, metalik parlaklıkta yuvarlak koloniler oluşturur. Zamanla besi yerinin rengini. değiştirir.Patojen için optimum gelişim sıcaklığı 27 C, maksimum 35-37 C minimum ise 6 C dir. Hastalık etmeni toprakta saprofit olarak yaşayabildiği gibi, toprakta kalan hastalıklı bitki artıkları üzerinde de kışı geçirebilir. Bitkiye giriş çeşitli faktörlerin etkisiyle açılan yaralardan olur. Özellikle don ve dolu olaylarının görüldüğü aylarda hastalık şiddetli bir yayılma gösterir ve zarar oram artar. Hastalık enginar pençeleri ile temiz alanlara bulaşmaktadır. Ayrıca salyangoz ve çeşitli sineklerde bulaşmaya neden olmaktadır.
 2. Ezlem
  Üye

  Enginarlarda görülen bir çeşit bakteridir.Bu bakteriler genellikle kış aylarında ve çok soğuklarda daha fazla yayılırlar.
+ Yorum Gönder