+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Yağ gülünde koşnil mücadelesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Yağ gülünde koşnil mücadelesi
  YAĞ GÜLÜNDE KOŞNİL MÜCADELESİ  Yağ gülünde koşnil mücadelesi hakkında bilgi

  Gül koşnili iki şekilde zarar yaparlar. İnce uzun hortumlarını üzerinde yaşadığı bitki dokusunu derinlerine sokarlar ve öz suyunu emerler. Salgıladıkları tatlı madde ile fumajin mantarlarının hızla çoğalmasına neden olurlar. Zarar gören güllükler 3-4 yıl içinde tamamen kururlar. 2 yıl durgunluk gösteren gül fidanları ikinci yıl bodurlaşır, yapraklar ufalır sürgün tomurcuk miktarı azalır kalite bozulur, üçüncü yıl yer yer kurumalar baş gösterir. Sarılık ve çalılaşma görülür.  MÜCADELESİ:

  Kültürel Önlemler : Kuru ve kurumaya yüz tutmuş dallar kesilip yakılmalıdır. Kimyasal Mücadele : İlkbaharda henüz yumurtlama devresine girmeden önceki devrede Nisan ortası Mayısın ilk haftası arasında ilaçlama yapılmalıdır. Zararlı saptandığında mücadeleye başlanır.

  Kullanılan İlaçlar Ve Dozları
  Etkili Madde Adı ve Miktarı----Formülasyonu---Dozu(100 lt. suya)
  Azimphos Methyl 230 g/l-------- EC-----------200 ml.
  Azimphos Methyl %25---------- WP-----------160 gr.
  Diazinon 630 g/l-------- -------- EC----------- 65 ml.
  Parathion Methyl 360 g/l--------EC----------- 150ml
 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Yağ güllerinde ki zararlı hastalıklar ülkemizde en çok gül yetiştiren Burdur ve Isparta illerinde yaygın olarak görülmüş.Kuru ve kurumak üzere olan dallar kesilmelidir, yani kurulan güllüklerde koşnilli dallar olmamalıdır. İlkbahar da koşnilin kabarmaya başlamasından önce ilaçlama yapılmalıdır.
+ Yorum Gönder