+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Hasat Başladı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Hasat Başladı
  Hasat Başladı

  Hasat hakkında bilgiler

  Bu yılda ovadaki çiftçiler umudunu gelecek yıla bırakmışa benziyor. Çiftçilik kolay bir o kadar da zor. Hani çevremizde hep vardır. En iyi üzümü yetiştirirler aslında en iyi işi de onlar yapar. Belki gerçekte de onlardır bu işi en iyi yapanlar. Ama ne var ki bu yıl en iyi işi yapanlarda çoğu maalesef doğaya yenildi. Çünkü zorlu bir yıldı.

  Baştan alacak olursak yıl başlarken zaten zorluydu. Havalar yağışlardan dolayı geç ısındı bu sebepten 10-15 gün geç gözler uyandı. Buna mukabil salkım uzatmaları , salkım seyreltmeleri ve salkım tanelerinin iriktirmeleri zamanında yapılsa bile birçok yerde hava şartlarından kaynaklanan sebeplerden dolayı başarılı olunmadı. Bu dönemde aynı zamanda bazı bölgelerde nem bulan bölgelerde erken dönemde kurşuni küf , mildyö (pornoz) ve çicek tripsi ilk zararı veren düşmanlarımızdı. Sonraki dönemlerde de fizyolojik rahatsızlıklar bitki kontrol yönetimi yapan tarım danışmanlarını (ziraat mühendislerini) zorlayan çözüm bulunanda oldu . öyle kalanda oldu. Şimdi burada sebeplerine girecek değilim. Ki girsek çok dallandırmış olacağız. Mayıs ve Haziran ayı ise tam bir keşmekeşle geçti. Sarıgöl ,Turgutlu ,Salihli ve Alaşehir’in bir bölümü dolu ve yakışlardan dolayı bu yıl erken havlu atıldı. Birde buna mildyö temmuz aynın ortasına kadar bizi çok zorladı. Tam tatlı su yürümeye başladı dedik bu Seferde sıcaklar bastırdı ve halk deyimiyle üzümler turşu oldu. İhracatçı firmalar bile bazı bağlantılarını bu sebepten dolayı iptal etmek zorunda kaldı.

  Alaşehir ilçemizin köylerinde görev yapan 18 tane ziraat mühendisi görev yapmakta devletimiz bu mühendis arkadaşları çiftçimize hizmet etmesi ve bilgilerini paylaşmak için görevlendirdi. Bu gün bakıyoruz yılladır zirai ilaç satımı yapan mühendis ağabeylerimizi bunlarda bitki kontrol yönetimi aşamasında yaptıkları hatalar çiftçilerimiz tarafında da malumdur , keza bu işi iyi bildiğini zanna ten çiftçiler de çok basit hatalar yaptıkları görülmekte ve bunu kabullenmekte de zorlandıklarını görüyoruz. Keza aynı hataları Özel Tarım Danışmanları da yapmaktadır. Burada yola çıkarak köylerde görevlendirilen bu mühendis arkadaşları zorlamak ve onlardan faydalanmak gereklidir. Tabi onlarda hata yapacaklardır. Kim hata yapmıyor ki. Eksikler eğitimle kapatılır.

  Şimdide İHRACAATÇI FİRMALARA birkaç sözüm olacak. Gelin sizde bu köylerde bulanan bu arkadaşlardan faydalanın onlar bilin ki o köyü sizden daha iyi tanıyor. Hatta bitki kontrol yönetimini bırakın bu arkadaşlarla ya da birlikte yapın ki hem siz kazanının hem de bu arkadaşlar da tecrübe ve bilgi birikimi kazanırken sizde istediğiniz kalitede ürün hazırlayın.

  Artık ortak akıl , istişare , ortak konsorsiyum ile hepimiz kazanmalıyız.devlet in ziraat mühendisleri artık eskisi gibi değil bu değişimi yakalayıp tüm mühendis camiası değişmek zorundadır. Keza burada çiftçilerimizde biz mühendisler değiştikçe onlarda değişecektir.

  Bu yıl yaş üzüm ihracatçıları ürün bulmakta sanırım zorlanacak biraz çiftçilerimizden sonra onlarda sanırım hayal kırıklığı bekliyor. Kuru üzümcüler de yüksek kuru üzüm fiyatları beklememesinde fayda var. Gecen yıl ki fiyatlarda satılması makul bir fiyat olarak görülüyor. Bir de buna Akdeniz ülkelerindeki ekonomik sıkıtı ve krizleri de eklersek sanırım sayın okuyucularımız anlayacaklardır.

  Rabbim azın bereketini versin diyerek. Zorlu olan bu yılda gelecek yıla yelken acarken hakkımızda hayırlı olan nasip olması dileğiyle mübarek ramazan ayınız ve bayramınız şimdiden mubarek olsun
 2. Acil

  Hasat Başladı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder