+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Patates böceği ile mücadele Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Patates böceği ile mücadele
  Patates böceği ile mücadele

  Patates böceği ile mücadele hakkında bilgi

  Patates böceği, onunla savaş için kullanılan böcek öldürücülerine karşı çok hızlı olarak direnç kazanmasıyla ünlüdür. Bir veya birkaç böcek öldürücüye karşı direnç kazanması, bazı çiftçiler için patates böceği ile mücadeleyi oldukça zora sokmaktadır.
  Biyolojisi:
  Patates böceğinin yetişkini kışı toprak altında geçirir. İlkbaharda dişiler yaprak altlarına iki düzine kadar portakal sarısı yumurtalarını bırakır. Herbir dişi 4-5 haftalık bir sürede 500’den fazla yumurta bırakabilir. Yumurtalar 4-9 gün içerisinde çatlar ve larvalar patates yapraklarını yemeye başlar. Larvaların her iki yanında çizgi halinde siyah noktalar vardır ve kamburumsu görünümdedirler. Larva süresi 2-3 hafta sürer.
  Tamamen büyümüş larvalar krizalit dönemine geçmek için toprak altında yuva yapar. 5-10 gün içerisinde yetişkin patates böcekleri ortaya çıkar. Bu böceklerin yumurtadan çıkıp yetişkin olmaları için geçen süre 21 gün kadar kısadır. Yeni ortaya çıkan dişiler birkaçgün beslendikten sonra yumurtlamaya başlarlar. Böylece senede iki tam, bazen de kısmen üçüncü nesil yetişebilir. EĞER İLAÇLAMA YAPILACAKSA YUMURTALAR ÇATLADIKTAN HEMEN SONRA, FAKAT ÇOK FAZLA BİTKİ HASARI OLMADAN ÖNCE YAPILMALIDIR.
  Böcek direncine karşı alınabilecek tedbirler:
  Aynı kimyasal sınıftaki böcek öldürücüler aynı usulle böcekleri öldürür. Eğer böyle bir tip böcek öldürücü birkaç sefer kullanılmışsa, çok çabuk direnç kazanırlar. Bir tip ilaç kullanılması, çabuk etkilenen böcekleri öldürdüğü halde, direnci olanları etkilemez. Bir böcek öldürücünün fazla miktarda kullanılması, aynı sınıftan diğer böcek öldürücülere karşı bağışıklık kazanılmasına sebep olur. BUNDAN DOLAYI BİR TEK BÖCEK ÖLDÜRÜCÜYÜ DEFALARCA KULLANMAK YERİNE, FARKLI SINIF BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLER KULLANMAK ÇOK ÖNEMLİDİR.
  Farklı sınıf böcek öldürücülerin sırayla kullanılması gerekir. Mesela, Diazinon ve İmidan kullanmak; Sevin, Diazinon ve Thiodan kullanmaya nazaran daha tesirsizdir. Çünkü Diazinon ve İmidan aynı sınıf kimyasaldır ve aynı etkiyi gösterir. Aşağıdaki tabloda patates böceği için kullanılan farklı sınıftan böcek öldürücüler verilmiştir.

  İLAÇ SINIFI İSMİ
  Orgaophosphate Diazinon
  İmidan
  Di-Syston
  Carbamate Sevin
  Furadan
  Pyrethroid Ambus veya Pounce
  Asana XL
  Baythroid
  New Spectracide
  Cholorinated Hydrocarbon Methoxychlor
  Thiodan

  Böcek öldürücülere karşı direnç oluşmasının yanısıra bazı diğer faktörler de patates böceği ile mücadeleyi olumsuz yönde etkiler. İlaçlamanın zamanı çok önemlidir. Toprak altında kışlayan böcekler tarlalara birkaç hafta boyunca zarar verirler, bu arada yapılan bir ilaçlama böceklerin sadece bir kısmına etki eder. Aynı şekilde larvaların tamamen büyümesini beklemek böcekleri kontrol etme imkanını azaltır. Küçük larvaların kontrol edilmesi büyüklere nazaran daha kolaydır. Doğru böcek öldürücünün, bitkileri tamamen kapsayacak şekilde kullanılması çok önemlidir.
  Böcek öldürücüler sadece gerektiğinde kullanılmalıdır. Patates, yapraklarının böcekler tarafından yenmesine rağmen ürün kaybına oldukça dayanıklıdır.
  Patates bitkisi, yapraklarının % 15’ini kaybetmesine rağmen ürününde hiçbir azalma olmaz.(3)
  Genel olarak herbir bitkide bir böcek veya larva olmadan ilaçlama yapılmamalıdır. Buna ilaveten kuşlar ve diğer düşmanları da onları yoketmekte faydalıdır.
  Diğer bir usul olarak yetişkin patates böceklerinin elle toplanıp imha edilmesi de mücadelede etkin bir yöntemdir. Elle toplama özellikle kışlamak için varolan patates böceklerinin sayısını azaltmakla, ilkbahardaki genç bitkiler için çok önemlidir. Patates böceğinin direnci yapılan ilaçlamaya bağlı olarak tarladan tarlaya da değişebilir.
 2. Acil

  Patates böceği ile mücadele isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


patates böceği ilacı,  patates böceği ile mücadele,  patates böceği,  patates böcek ilacı,  patates bocegi,  patates böceği ilaçları