+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Yulaf Hakkında Bilgi , Yulaf ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yulaf Hakkında Bilgi , Yulaf ne demek
  Yulaf Hakkında Bilgi


  Yulafın vatanını Decandolle, Doğu Avrupa ve Tataristan; Hausknecht ise orta Avrupa olduğunu iddia etmektedir. Meşhur tasnifçi Kornicke ise Güney Avrupa ve Doğu Asya olarak göstermektedir.

  Yulafın Anadolu’da yetiştirilmesi de oldukça eski bir maziye dayanmaktadır. On yedinci asırda yaşamış olan yunan yazarı Galenus eserinde Anadolu’da yulaf yetiştirilmesinden uzun uzadıya bahsetmiştir. Yulafın insanlar tarafından bilhassa dane verimi için ziraate alınması diğer buğdaygiller kadar eski değildir.

  Yulafta çavdar gibi buğday ve arpaya göre yeni bir kültür bitkisidir. Yulafın Anadolu’da önceleri yabani ot olarak, sonraları da atlar için tane yem olarak yetiştirildiği bilinmektedir. Son yıllarda dünyada yulafın insan beslenmesinde öneminin artması endüstride kullanılmaya başlanması, yeşil yem ve yapay otlaklarda kullanılması ekimin artmasına neden olmuştur.

  Buğdaygiller familyasından; daha ziyade hayvan olarak yetiştirilen otsu bir bitkidir. Nişasta bakımından zengindir. Otsu bir tahıl bitkisi olan yulaf, bol miktarda nişasta içerir. B grubu vitaminler ile başta kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir mineralleri olmak üzere mineraller bakımından da zengindir.

  Yurdumuzda üretimi daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılmaktadır.
 2. Zahra
  Üye

  Yulaf taneleri Bol miktarda Nişasta içerdikleri için genellikle bu yüzden yetiştirilirler. Aynı zamanda Yulaf önemli bir Tahıl ürünüdür ve sapları hayvanlara yem olarak yetiştirilir. Yulaf en fazla ABD ve Rusya da üretilmektedir ve eski zamanlardan beri bir Kültür bitkisidir.
+ Yorum Gönder