+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Organik tarımda ekim dikim nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Organik tarımda ekim dikim nasıl yapılır
  Organik tarımda ekim dikim nasıl yapılmalıdır

  Organik tarımda ekim dikim hakkında bilgi

  Organik tarımkullanılacak tohum-fide-fidan özellikleri aşağıdaki şekilde olmalıdır.

  Tohum; genetik olarak yapısı değiştirilmemiş, döllenmiş hücre çekirdeği içindeki DNA dizilimine dışarıdan müdahale edilmemiş, sentetik pestisitler, radyasyon veya mikrodalga ile muamele görmemiş biyolojik özellikte ve organik tarım yönetmeliği hükümlerine uygun olarak üretilmiş olmalıdır.

  Fide; organik tohum veya ana bitkiden elde edilmiş, organik tarım yönetmeliği hükümlerine uygun olarak üretimi sırasında sentetik besleme ve büyütme maddeleri ile hormonların kullanılmadığı, toprak ve iklim koşullarına uygun olmalıdır.

  Fidan ve anaç; organik materyallerden elde edilmiş, organik tarım yönetmeliği hükümlerine uygun olarak üretilmiş, üretimi sırasında sentetik bitki besleme ve büyütme maddeleri ile hormonlar kullanılmamış, toprak ve iklim koşullarına uygun olmalıdır.

  Kullanılacak tohum, fide, fidan, anaç, misel, çelik, yumru gibi çoğaltım materyalleri organik tarım metoduyla üretilmiş olmalı ve bu materyalin tohum olması halinde ana bitkileri en az bir kademede, çok yıllık bitkilerde vegetatif çoğaltım materyalinin anaç bitkileri en az 2 üretim sezonu süresince organik tarım yönetmeliği hükümlerine göre üretilmiş olmalıdır. Ancak fide dışındaki çoğaltım materyallerinin, organik olarak elde edilememesi durumunda konvansiyonel üretimden gelen, herhangi bir sentetik kimyasal madde ile muamele görmemiş çoğaltım materyali kullanılabilir.

  Organik tarımda GDO?lu çoğaltım materyalleri kullanılmaz.
 2. Acil

  Organik tarımda ekim dikim nasıl yapılır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


tarımda ekim ve dikim zamanı nasıl belirlenir