+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Türkiyede Buğday nerelerde üretilir , Türkiye buğday üretimi hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türkiyede Buğday nerelerde üretilir , Türkiye buğday üretimi hakkında
  Türkiye buğday üretimi hakkında

  İlk yetişme döneminde (ilkbaharda) yağış ister. Olgunlaşma ve hasat döneminde kuraklık gerekir.Bu özelliğinden dolayı Karadeniz kıyılarında tarımı yapılamaz. Ayrıca düşük sıcaklılardan dolayı Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek yerlerinde tarımı yapılamaz. Bunların dışında bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir.

  Buğday üretimi iklimdeki karasızlıktan dolayı bazı yıllar artarken, bazı yıllar düşer. Üretimin en fazla olduğu bölgemiz İç Anadolu Bölgesidir. İl olarak en fazla Konya,Ankara ve Adana’dır.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Karasal iklimin hakim olduğu tüm coğrafyalarda yetiştirilebilen buğday, insanoğlunun yerleşik hayata geçtikten sonra düzenli olarak ektiği ilk tahıllardan biridir. Tarım faaliyetlerinin başladığı ilk günden bu yana geçen binlerce yıl içinde insanoğlu için sahip olduğu önemden hiçbir şey kaybetmeyen buğday gerek un olarak insanların beslenmesi gerekse de dolaylı olarak insanoğlunun besin kaynağı olan evcil hayvanların beslenmesi için kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


buğday nerede üretilir