+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Sürme - Sürme Nedir - Sürme Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Sürme - Sürme Nedir - Sürme Hakkında
  Sürme Hakkında

  Kızlar size soru sizce sürme ne işe yarar bunun hakkında bana yardımcı olur musunuz?

  Sürme : 1. Kapı kanadını içeriden kapamak veya dolap kapağını yerinde tutmak gibi işlere yarayansürme ve yuvası içinde ileri geri sürülebilen sistem, sürgü 2. Masa kavela ve dolapta küçük çekmece 3. Sürülerek kullanılan

 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Bir başka anlamda şudur:

  Çeşitli bitkilerde, özellikle tahıllarda hastalık yapan Ustillago sınıfı mantar ve bu mantarlarla meydana gelen hastalık. Hastalığın bulaştığı kısımlarda, tânelerin karararak başakların bozulmasına ve tânelerin yok olmasına sebep olurlar. Bitki başaklarında tânelerin yerine kötü kokulu siyahımsı spor topakları dolar. Değişik tahıl türlerine mahsus sürme hastalığı yapan ustillago türü vardır (Buday için U.tritici; arpada U. nuda veU. hordei; yulafta U. avanae; mısırda U. maydis gibi). Bunlar sporlanarak ürer, rüzgârla dağılarak yayılır ve hastalığı daha geniş alana bulaştırırlar.

  Tâneler, cıvalı ilâçlarla daha önceden dezenfekte edilirse bâzı sürmelere karşı faydalı olur. Arpa ve buğday sürmeleri için önce 30°C’lik suda 50-60 dakika, daha sonra da 50-52°C ılık suda 2-3 dakika bekletilmelidir.

  Kozmetikte kullanılan sürme, kirpik diplerine sürülen siyah tozdur. Bu tozu kullanmak için hazırlanmış kaplara sürmedân denilir. Eskiden kemik veya ağaçtan yapılırdı. Mâdenî olanları da vardır.
 3. Fatma
  Administrator
  Sürme tarihi çok eskilere dayanır hatta ilk kozmetik malzemelerden biri diyebiliriz. Hem kadın hem erkekler tarafından kullanılıyor.
+ Yorum Gönder