+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Silikon - Silikon Nedir - Silikon Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Silikon - Silikon Nedir - Silikon Hakkında

  Silikon Hakkında Geniş Bilgi

  SORU Sizlerden ödev hakkında yorumlarınız almak istiyorum lütfen bana silikon ile ilgili yorumlarınızı ya da bilgilerinizi yazar mısınız?

  CEVAP POLİSİLOKSAN olarak ta bilinir,iskeletinde karbon (C) yerine ardışık olarak dizilmiş silisyum (Si) ve oksijen (O) atomları bulunan polimerlerin ortak adıdır. Silikon moleküllerinin çoğunda silisyum atomlarına bağlı metil ya da fenil grupları yer alır. Silikonlar en çok sıvı, reçine ve ya elastomer biçiminde üretilir.
  Silikon sıvılar oldukça kararlı maddeledir. Su, ısı ve yükseltgenlerin etkisiyle bozunmazlar.
  Çok iyi elektrik yalıtkanı olmalarının yanı sıra hidrolik sıvılarda ve emülsiyon kırıcı maddelerde, ayrıca dokunma ve kağıt gibi çeşitli malzemelerinin su geçirgenliğini azaltmakta kullanılır.
  Silikon kauçuklar da elektriği yalıtma, kimyasal dayanıklılık ve geniş bir sıcaklık aralığında esnekliği korumak gibi özellikleri bakımından çok önemlidir. Bunlar en çok koruyucu kılıflarda ve yalıtkan verniklerde kullanılır
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Kelime anlamı: Karbon yerine silisyumun geçtiği organik cisimlere benzer maddelerin genel adı.Isı ve suya karşı dayanıklı diğer malzemelere göre daha dayanıklı olduğu için yağ, plastik, merhem gibi maddelerin yapımında kullanılır.
+ Yorum Gönder