+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Arma nedir?armanın tanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Arma nedir?armanın tanımı
  Arma nedir

  SORU Lütfen bana ödevim yani arma ile ilgili bilgi verir misiniz?

  CEVAP
  Bir devletin, bir hanedanının ya da bir şehrin alâmeti olarak kabul edilmiş ve ressâm, harf XII. ve çizgiden yapılmış işaretler. İnsanlar, çok eski zamanlardan beri kendilerine mahsus özel armalar kullanmışlardır. Hemen bütün eski milletlerde görülen armalar, asıl XII. yüzyılın ortalarında, bugünkü anlamında bir özellik kazanmıştır. yüzyılın ortalarından sonra, ilkin savaşlarda kalkan sonraları daha da gelişerek belli bir sınıf ve asil ailelerin birer arma edinmeleri ile yaygın olmuştur.

  ve kanun Osmanlılar'ın son devirlerinde de (Mahmut II. zamanında) bir devlet arması kabul edilmiştir. Bu armada, en üstte güneş ışıkları arasında bir tuğra, altında sonradan kaldırılan tuğranın yarısını kaplayan bir hilâl resmi, hilâlin altında tuğlu bir padişah kavuğu,bagımsızlık adalet remzi olan sancak,kılıç ,tabanca, top, süngü, terazi,kitap ve en altta da beş nişan bulunmaktadır. Eskiden hilâlin içinde bulunan El-müstenid bitevfikat-ir Rabbaniye melik-devlet-il-Osmaniyye cümlesi, sonradan kalkanın içine alınmıştır. ve miğferlere konan işaretler şeklinde başlamış,
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Arma bir devletin yada resmi bir kurumun simgesidir.Mesela bizim ülkemizin armasında ay ve yıldız vardır.Okul armaların da kitap,bayrak ya da Atatürk'ün resmi bulunur.
+ Yorum Gönder


arma nedir,  arma nedir tanımı,  arma nedir kısaca