+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Monarşi ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Monarşi ile ilgili bilgi

  Monarşi ne demek

  SORU Sizlerden monarşi hakkında geniş bilgi almam gerekiyor alabilir miyim arkadaşlar.Siyasi otoritenin genellikle miras yolu ile bir kişinin üzerinde toplandığı devlet düzeni veya rejim, tek erklik.

  CEVAP Monarşi bir hükümdarın devlet başkanı olduğu bir yönetim biçimidir. Bu hükümdar, Türkçede kral, imparator, şah, padişah, prens, emir,kont,oymakbeyi gibi çeşitli adlar alabilir. Bir monarşiyi diğer yönetim biçimlerinden ayıran en önemli özellik, devlet başkanının bu yetkiyi yaşamı boyunca elinde bulundurmasıdır. Cumhuriyetlerde ise devlet başkanı seçimle işbaşına gelir. “Monarşi” sözcüğü dilimize Fransızca monarchie kelimesinden gelir. Emirlere kim karşı gelirse ölümle cezalandırılır. Cezalandırma ve bağışlama yetkileri sadece hükümdarın elindedir. Yaptıklarından dolayı kimseye hesap vermez.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Monarşi erklik yani tek kişinim hükümdarlığıdır. Ona bağlı olarak monarşizm siyasal yetkinin tek bir kişide toplandığı devlet yönetimi yanlıları olarak bilinir.Bana göre çok yanlış bir yönetim şeklidir.İnsanların kendi yöneticilerini seçmesi gibi güzel ve özgür bir yönetim yoktur.
+ Yorum Gönder


monarşi hakkında bilgi,  monarşi ile ilgili bilgiler,  monarşi hakkında bilgiler,  monarşi ile ilgili sloganlar,  monarşi ile ilgili yazı,  monarşi ile ilgili bilgi