+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Kurbağa Nedir Kurbağa İle ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Kurbağa Nedir Kurbağa İle ilgili bilgi
  Kurbağa

  soru Lütfen acilen bana kurbağalar hakkında geniş bir bilgi verir misiniz arkadaşlar.

  cevap Amphibia:Bunlar çift yaşamlı canlılardır. Bunlarda dış döllenme ve dış gelişme görülür. Yumurtadan çıkan yavrulara larva (Larva:Metamorfoz geçiren hayvanların yumurtadan çıkmış yavrularına verilen isimdir.) denir.Bu canlılar evrimleşme sırasında su veya kara ortamında yaşamaya tamamen adapte olmamışlardır.
  Örneğin 5250 türü vardır. Ekvatordan kutup altı bölgelere kadar yayılım alanı vardır.  Forumacil kelime anlamları, kelime ve sözcük bilgileri, kısa kelimeler..
 2. Mesport
  Moderators

  Kurbağa Hakkında Bilgiler  Kurbağa, iki yaşamlılar (Amphibia) sınıfındaki türlerin %88′ini ve Anura takımını oluşturan hayvanlardır. Anura, Yunanca’daki “yokluk” ön eki olan “an-” ile yine Yunanca’da “kuyruk” anlamına gelen “oura” sözcüklerinden türetilmiş bir terimdir ve “kuyruksuz” demektir.

  Erişkinlerinin uzun arka bacaklar, tıknaz gövde, araları zarlı parmaklar, çıkık gözler ve kuyruksuzluk gibi özellikleri bulunan kurbağaların büyük çoğunluğu yarı sucul bir yaşam sürer ama tırmanarak ya da zıplayarak karada da rahatça hareket edebilirler. Yumurtalarını tipik olarak su birikintileri, gölcük ya da göllere bırakan kurbağaların iribaş adı verilen ve suda gelişen larvalarında ön ve arka bacaklar yokken, su içinde soluyabilmek için solungaçlar ve yüzebilmek için yüzgeçli kuyruk vardır. Çoğunluğu otçul olan ve solungaçlarından süzülen alglerle beslenen iribaşlardan başkalaşan erişkin kurbağalar, sıklıkla eklem bacaklıları, karından bacaklıları ve halkalı solucanları içeren etçil bir yaşam sürerler.

  Özellikle çiftleşme döneminde belirginleşen ve halk arasında “vıraklama” olarak anılan seslenişleriyle dikkat çeken kurbağalar, ekvatordan kutup altı bölgelere kadar olan, geniş bir yayılım alanında bulunurlar. Çoğunluğu tropik yağmur ormanlarında olmak üzere, toplam 33 familyaya dağılmış yaklaşık 5250 türü bulunan bu canlılar, çeşitliliği en fazla olan omurgalılardandır. Ancak, kimi kurbağa türlerinin giderek azalan sayıları da dikkat çekmektedir. Kurbağalar yazın toprağın altında kurur.

  hayvanlar, kurbağa,
 3. Ziyaretçi
  çok teşekürler ödevime yardımcı oldunuz sayenizde ödevimden kurtuldum :
 4. Ziyaretçi
  Evet ellerinize sağlık sayenizde tam puan aldım

 5. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  kurbağa Nedir

  Kurbağagiller sınıfının örnek hayvanı. deri kenarında ve çoklukla rutubetli yerlerde yaşar. Rengi, koyu kül rengi ile yeşil arasında değişir. Arka ayakları, ön ayaklarına oranla çok uzun ve kuvvetlidir bu sebeple sıçrayarak yürümüş olur. Parmaklarının arası ince bir zarla kaplı olduğundan su içinde yüzebilir. Başlıca yiyeceği böceklerdir. Avını yapışkan olan dilini çok hızla dışarı çıkarıp, dilinin ucuna yapıştırma suretiyle avlar.Çoğalması yumurta ile olur. suyun içinde yumurtadan çıkan kurbağa, yavrusu başk alaşım geçirdikten sonra asıl kurbağaya benzer. Yavru kurbağa suda solungaçlarla yaşadığı halde asıl kurbağa hava ile solunum yapar

 6. Ziyaretçi
  elinize sağlık ama hocanın dediğini verdiniz harbi@kız üyesi bize net bilgi verdi bizi aydınlattınız sağolun

 7. Ziyaretçi
  sarkık derili kurbağa avcılardan kaçabilmek için su içinde nefes alabilir ve bütün kurbağlar derilerinden su içer

+ Yorum Gönder


kurbağalar hakkında bilgi,  kurbağalar hakkında kısa bilgi,  kurbağa hakkında bilgi,  kurbağalar hakkında kısa bilgiler,  kurbağa hakkında kısa bilgi,  kurbağalar ile ilgili kısa bilgiler