+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Basketbolda Turnike ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Basketbolda Turnike ne demek

  Basketbolda Turnike


  SORU Arkadaşlar sizce basketbolda turnike ne anlama geliyor bana güzel bir şekilde açıklar mısınız?

  CEVAP (lay - up) : Koşarak potaya en yakın mesafeden, çarptırarak veya direk çembere tek elle atılarak yapılan şut
 2. Ziyaretçi

  çok kısa tanım vermişsiniz
 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Basketbolda turnikeyle alakalı geniş bilgi


  Turnike basketbolun en temel ve başarı yüzdesi yüksek olan atış şeklidir.Birçok antrenör antrenmanlarda oyuncularından boşluk buldukları anda turnike atmasını söyler ve haklıdırlarda.Çünkü turnike atışı çembere en yakın olan atış stillerinden birisidir ve iyi çalışılması halinde başarı %90ların üzerindedir.

  Atışın tekniğine gelirsek..Turnike atışını yaparken adımlamaya dikkat etmelisiniz.Aksi taktirde hatalı yürmüme yapabilirsiniz.Önce sağ turnikeyi anlatalım.Oyuncu top sürmeye başladıktan sonra çembere yaklaştığında topu tutup sağ ayağıyla uzun bir adım atmalıdır.Bu esnada top göğüs hizasında sıkıca tutulmalıdır.Sağ adımı attıktan sonra sol ayağıyla bir adım daha atıp çembere doğru uzanmalıdır.Burada topu sıkı tutmak ve adımlamaya dikkat etmek gerektiğini sakın unutmayın.Ayrıca çembere doğru uzandığınızda topu daima panyalı bir şekilde gönderin.Bu sizin turnikelerde bir alışkanlığınız olsun.Çünkü panyalı attığınızda rakibin topa müdahale etmesi daha güçleşir.  Sol turnikede aynı sağ turnike gibidir.Ancak sol turnikede ilk adım sol ayakla atılır ve top sağ el yerine sol elle bırakılmalıdır.Turnike atarken birçok oyuncunun aklında neden sağ turnike atarken sağ elle atışın bitirildiği sorusu vardır.Cevabı çok basittir asılında bu sorunun.Sağdan turnikeye girdiğinizde rakip sizi sol taraftan veya arkanızdan takip eder ve siz atış yaparken sizi engellemek ister.Siz topu sağ elinizle ve çembere uzayarak bırakırsanız hem rakibinizle aranıza vücudunuzu koymuş olursunuz hem de çembere uzadığınız için rakibin size faul yapma olasılığı artar.

  TERS TURNİKE :

  Yukarıda bahsedilen adımlamalar ışığında hareket edecek olursak farklılık gösterdiği tek nokta rakip pota altını kapamış ve sizin düzgün bir sağ yada sol turnike atmak için koridorunuzu kapamışsa büyük adım atarak çembere gittiğiniz yönün diğer tarafına geçerek topu panyaya savunmanın pozisyonuna göre uygun olan elinizle bırakmaktır.

  TEK ADIM TURNİKE :

  Topla buluştuğunuz da çembere gidecek 3 adım mesafesi yok ise sadece 1 adım atarak çembere yükselmeye ve topu çembere bırakmaya tek adım turnike diyoruz.

  PAYTAK TURNİKE :

  Normalde turnike atarken adımlarınız düz ve keskin bir şekilde çembere doğru olmalıdır. Ancak bu turnike de adımlamalarınız karşınıza bir savunma oyuncusu çıkmış ise ve onu koridorunuzdan çekmek istiyorsanız farklı yönlere adımlamalar yapıp , kandırmaya çalışmak ve farklı yöne gitmesini sağlamak için yapılan turnike çeşididir.

  BELDEN ÇEVİREREK TURNİKE :

  Bu turnike çeşidinde amaç turnike adımlaması yaparken sanki pas verecekmiş gibi ( ki daha uygun bir takım arkadaşınız var ise uygulanabilir) topu belinizden çevirerek bir süre olsa da saklamak ve rakip takım oyuncusunu bu fake ile ekarte etmeye çalışmaktır.

  UZUN ADIM TURNİKE :

  Burada ki amaç rakibinizi geçme mesafeniz 3 adımdan kısa ve 1 uzun adım da geçip çembere lay up atabilecek pozisyonunda iseniz uygulamanız gerken bir turnike çeşididir.

  SPİN LAY UP :

  Pozisyonunuz gereği turnike adımlaması sonrası topla birlikte dönerek attığınız lay up’tır. Genel olarak sonu görsel olarak smaç ile biten atış şeklidir.

  FLODDER LAY UP :

  Rakibinizle sıçrama noktasında aynı seviyede iseniz topu olması gereken seviyeden çok daha fazla bombe ile panyaya bırakmaktır.
 4. Ziyaretçi
  okulun basketbol takımındayım iyi oyunculardan biriyim valla bilgilerim gelişti harikasınız sağolun

+ Yorum Gönder


basketbolda turnike nedir,  turnike nedir basketbolda,  paytak turnike,  tek adim turnike,  basketbolda ekarte ne demek,  basketbol turnike nedir