+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Fantastik ne demektir fantastik nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fantastik ne demektir fantastik nedir
  Fantastik


  fantastik.jpg
  Hayal ürünü, gerçekdışı olayları, kişileri konu edinen edebiyat ürünleri için kullanılır. Destanlar, fantastik edebiyatın ilk örnekleri sayılmaktadır. Eski Yunan ve Lâtin edebiyatlarında gördüğümüz epik türe giren yapıtlar da fantastik bir nitelik taşımaktadır. Toplumların ve edebiyatın gelişimine bağlı olarak fantastik ürünlerin de çeşitli temler çevresinde çeşitlendiği görülür. Ütopik yapıtlar, korku tema'sına dayalı öykü ve romanlar, bilimkurgu ürünleri, fantastik edebiyatın öz ve biçim açısından değişiklik taşıyan örnekleri arasında sayılabilir. "Gülliver'in Gezileri" (Swift), "Yeni Atlantis" (Bacon), "Frankeştayn" (Mary Shelley) gibi yapıtlarla Jules Verne, H. G. Wells, Edgar Allan Poe'nun yapıtları türün en iyi örnekleridir.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Fantastik ne demektir fantastik nedir  Fantastik Doğaüstü ve akıl dışı; hayali

  Çoğu zaman acımasız olan masallar dünyası insana korku verir ama, neyse ki, masallarda her şeyin tatlıya bağlanacağını biliriz. Buna karşılık fantastikte hiç bir şey kesin değildir, her şey mümkündür. Çünkü, hikâyenin amacı korkuyu, endişeyi, sıkıntıyı körüklemek, insanları rahatsız etmek, sürekli güvensizlik duygusu yaratmaktır. Sonuç, eğer varsa, çoğu zaman, kocaman bir soru işaretidir.


  Fantastik Nedir.jpg.


  Resimden Sinemaya

  Bütün kültür alanları fantastik konuları işlemiştir: önce resim ve heykel (Ortaçağ’ın hayvan tasvirleri ve cehennem tasvirleri), sonraki yıllarda çılgın ressamlar okulu ve gerçeküstücüler. Mimarlıkta fantastik, maddenin canlanmış gibi olduğu barok üslûbun doğmasına yol açmıştır. Edebiyatta daha iyi tanımlanan fantastik XIX. yy. başlarında okulların işlediği bir konuyken, bugün bağımsız bir edebiyat alanı olmuştur. Goethenin Baladlar’ında ve Hoffmann’ın Masallar’ında yer alan fantastik unsur Fransız romantiklerini etkilemiştir. Heyecan unsurunu ustalıkla kullanan fantastik yazarlar, okuyucuda büyük korkular yaratacak ruh hallerini ve atmosferi bulma sanatında eşsizdir. Başlıca konuları yaratıkların fiziksel girişimine dayanır: kurt adam gibi hayvana dönüşme, organ nakilleri, bünyeden kopmuş organların kendi başına yaşaması. Ayrıca canavarlar (Frankeştayn gibi), yapay canlılar, otomat robotlar, gece yaratıkları (hayaletler, hortlaklar, yaşayan ölüler, zombiler, Drakula gibi vampirler), gözle görülmeyen varlıklar da fantastik evrenin konularıdır. 1930′lardan başlayarak A.B.D.’de ve giderek Avrupa’da gelişen kurgubilim romanları fantastik türü devam ettirmektedir.

  Fantastik türe en gösterişli boyutlarını sinema kazandırmıştır. Canavarların, çılgın bilginlerin ve hayalî yaratıkların kalabalığı içinde, göz aldatmacaları, görüntü ve ses oyunları, acayip dekorlar, aşırı makyaj gibi unsurlar da, seyircide dehşet ve korku yaratmak için sinemada ustaca kullanılır.

  Simyacıların İntikamı

  Fantastik, günlük hayatta en beklenmedik bir anda insanın karşısına çıkarak onu rahatsız eder, huzurunu kaçırır. Esrarlı, garip, olağanüstü, müthiş, hattâ uğursuz sayılan her şeyi istediği gibi kullanarak evrenimizin ölçülerini kırar. Artık ne zaman, ne mekân vardır; ölüm yenilmiştir ve ölüler dirilmiştir.

  Fantastik sanatta, büyücülük ve simya bilimden öcünü alır, boş inançlar dini yenik düşürür.

  Fantastik Sinema

  İlk vampirler sessiz sinemayla ortaya çıkmış, Fransız Feuil-laâe, Alman Murnau ve Danimarkalı Dreyer’in filimlerinde boy göstermişlerdi. 1930 yıllarında, Bela Lugosi ve Boris Karloff gibi oyuncular, Amerika Birleşik Devletlerinde çevrilen ilk Draküla ve Frankeştayn filimlerinde bu iki oyun kişisini canlandırdılar. Günümüzde fantastik sinema, büyük bir gelişim halindedir. Salonları, seyircisi, özel dergileri, hattâ şenlikleri ayrıdır.

  Fantastik Edebiyat

  Fantastik edebiyatın öncüleri, XIX. yy. başlangıcında, Fransız Charles Nodier (1780-1844), Alman Hoffmann (1776-1822), İngiliz Stevenson (1850-1894) ve Amerika’h Edgar Poe (1809-1849) oldu. Bu tür giderek yerleşti. Bugün de pek çok yazarı vardır: Belçikalı Jean Ray (18871964), Amerika’lı Lovecraft (1890-1937) ve Fransız Seignolle (doğ. 1917).
+ Yorum Gönder


fantastik resimler,  fantastik,  fantastik fotoğraflar,  fantastik fotolar,  fantastik resim,  fantastik resimleri