+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Azot nedir , Azot ne işe yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Azot nedir , Azot ne işe yarar

  Azot ne işe yarar kısaca

  soru Arkadaşlar sizlerden ricam hemen bana azot hakkında bilgi yazar mısınız?

  cevap​ doğada canlılar, toprak, sular ve hava arasında sürekli olarak vardır. Azot, havanın damıtılmasıyla elde edilir. Renksiz ve kokusuz bir gazdır. Suda pek az çözülür. Azot ne yanıcı ne de yakıcıdır.

  Aazot oksitlerinden diazot monoksit "Güldürücü Gaz" adıyla bilinir, amonyum nitratın ısıtılmasıyla elde edilir. Renksiz, tatlımsı kokulu, koklanırsa duyu kaybına yol açan bir gazdır. Bazen hafif histeri nöbetlerine sebep olur.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Azot

  Azot günlük yaşantımızın birçok alanında kullanılır. Azot paketlenmiş gıdaların raf ömrünü uzatmak ve taze kalmalarını sağlamak için kullanılır. Sıvı patlayıcılıların üzerini örtmek için azot kullanılır. Bazı elektronik bileşiklerin yapımında kullanılır. Paslanmaz çelik üretiminde kullanılır. Paslanmadığı için uçak tekerleri ve araba tekerlerinin dolumun da kullanılır. Canlı dokuların dondurulmasında kullanılır. Özellikle organ nakillerinde ve sperm saklamada çok önemli görevleri vardır. Siğillerin alınmasında kullanılır. Bilgisayar donanımlarını soğutma işleminde kullanılır

+ Yorum Gönder


azot nedir ne işe yarar,  azot ne işe yarar