+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Baş iskeletin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Baş iskeletin özellikleri
  Baş iskeletin özellikleri nelerdir

  Arkadaşlar bana hemen proje ödevim yani baş iskelet kousu hakkında bilgi verir misiniz?

  Kafatası (cranium), beyni çevreleyen ve oldukça güçlü bir kemikten koruma sistemidir. 8 farklı kemikten oluşmuştur. Kafatasının kemik yapısı kendine özgüdür. Kemiklerin birleşim noktaları girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Nedeni ise kafatası kemiklerinin birleşim noktalarının birbirine geçebilecek şekilde tasarlanmış olmasındandır.

  Erişkin bir bireyde oldukça sert ve güçlü bir yapıya sahiptir. Ancak yenidoğan bir bebekte bambaşka bir yapıya sahiptir. Ana rahminden çıkan bebeğin kafatası henüz kemik halini almamış ve yumuşak bir yapıda olur. Ayrıca kafatasını oluşturan bu 8 kemik birbirine tam olarak oturmamıştır. Kemiklerin birleşim noktaları arasında boşluklar (fontanel, bıngıldak) oluşmuştur. İlk bakışta bir dezavantaj gibi görünse de, aslen doğumda bebeğin hayatını kurtaran bir özelliktir. Eğer bebeğin kafası tam olarak kemikten sert bir yapıya sahip olsaydı ve arada herhangi bir boşluk bulunmasaydı, doğum sırasında bebeğin kafasının ezilme olasılığı çok yüksek olabilirdi. Ancak bebeklerde kafatası kemiklerini oluşturan kıkırdak ve yumuşak yapıdan dolayı kemikler esneklik kazanarak, eğilme ve bükülme özelliği taşırlar. Fakat sadece esneme tabii ki yetersizdir. Kafatasının esneyebilmesi için de bir alana ihtiyaç vardır. Bu alan da doğun esnasında tam olarak kapanmamış kafatası aralığıdır. Kafatası kemikleri sıkışarak aradaki boşluğu doldurur. Hatta ve hatta birbirleri üzerine doğru çıkarlar. Böylelikle kafanın hacmi de küçülmüş olur. Bu sayede bebek, kafa hacminin yarısı kadar
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Baş iskeleti oldukça serttir ve girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Baş iskeleti erişkinde sertken yeni doğan bir bebekte çok yumuşaktır. Bebeğin doğum kanalından rahat çıkabilmesi için kafa tası yumuşaktır bıngıldak denen kısım doğum sırasında üst üste geçerek bebeğin kapasının rahat doğmasını sağlamaktadır.
 3. Ziyaretçi
  henüz2. sınıftayım bizim başımıdaki kemikler iskelettir
+ Yorum Gönder