+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Tatlılar ve Reçeller Forumunda Baklava hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Baklava hakkında bilgiler
  baklava hakkında bilgiler

  Baklava, başta Türk olmak üzere Orta Doğu, Balkan ve Güney Asya mutfaklarında yer etmiş önemli bir hamur tatlısıdır. Özetle, ince yufkaların arasına yöreye göre ceviz, antep fıstığı, badem veya fındık konarak yapılır. Genel olarak şeker şerbeti ile tatlandırılır. Ayrıca bal şerbeti de kullanılabilir. Bazı ticari firmalar kendi özel şerbetlerini kullanırlar.

  Baklava hakkinda.JPEG

  Kökenbilim

  Baklava sözcüğü Türkçe kökenlidir.[1] Eski Türkçe'de baklağu, baklağı olarak geçer. Buell (1999), "baklava" isminin Moğolca 'bağlamak, sarmak' anlamına gelen baγla- sözcüğünün üstüne Türkçe fiil eki -v getirilerek türetilmiş olabileceğini belirtmiştir ancak Moğolca'daki baγla- fiili de Eski Türkçe'den bir alıntıdır.[2] Kelimenin Arapça bakla kelimesi ile bir ilgisi yoktur.

  Türkçeden diğer dillere de geçmiştir. Arapça بقلاوة , Farsça باقلوا, Somalice baqlawad, Kürtçe, Zazaca baqlawa, Arnavutça bakllava, Romence baclava, Macarca baklava, Bulgarca, Sırpça баклава, Hırvatça, Boşnakça baklava, Lehçe bakława, Çekçe baklava, Rusça пахлава, бахлава, Ukraynaca баклава, Yunanca μπακλαβάς, Ermenice փախլավա, Gürcüce ფახლავა, Abhazca абаклау́а, Bengalce বাক্*লাভা, Filipince baklava, İngilizce baklava. 2. AYFER
  Bayan Üye

  Ünü dünyada hızla yayılan baklava, deneyenlerden tam not almış lezzetlerdendir. Daha çok Asya'da bilinmekle beraber Avrupa'da kısa sürede adını duyurmuştur.
+ Yorum Gönder


baklava hakkında bilgi,  Baklava ile ilgili bilgiler,  baklava hakkında bilgiler