+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Tatlılar ve Reçeller Forumunda Kışlık kuşburnu marmelatı nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kışlık kuşburnu marmelatı nasıl yapılır
  Kışlık kuşburnu marmelatı nasıl yapılır

  Kışlık kuşburnu marmelatı tarifi


  MALZEMELER:
  5 kg.olgunlaşmış kuşburnu
  2 kg.toz şeker
  1 çay kaşığı limon tuzu

  Yapılışı:
  Kuşburnuları yıkayıp üzerinde yeşil yaprağı varsa koparın.tencereye koyun.Üzerini 10 parmak geçecek kadar su ile tencerede haşlayın. kuşburnuları tamamen ezilinceye kadar haşlayın.ayrı bir yerde boş bir tencerenin üzerine iri delikli metal süzgeç koyun.tenceredeki haşlanan kuşburnuları haşlama suyu ile birlikte metal iri delikli süzgece boşaltın.azar azar boşaltın.elinizle ezerek süzgeçten geçirin.kuşburnuları ezerken eldiven kullanın.dikenleri ellerinize batar.susuz ise ezilmiyorsa yarım su bardağı kadar su ekleyebilirsiniz.tamamen ezilip süzgeçten alta geçtiyse biraz daha kuşburnulardan süzgece koyup ezin.tencerenin tamamını boşaltıp ezmeye çalışırsanız çok zorlanırsınız ayrıca ezilmez.metal süzgeçten kuşburnunun tamamını ezerek geçirdikten sonra,kuşburnu çekirdekli ve diken gibi batan tüylü bir iç yapıya sahip olduğı için 1 kezde un eleğinden geçirin.dikenlerini ve çekirdeklerini ayırmış olacaksınız.un eleğinden azar azar ezerek geçirin.bu arada un eleğinden geçirirken de susuz ise süzmek zor olacağı için yine çok az su ekleyebilirsiniz.
  kuşburnular un eleğinden geçirildikten sonra pişirmek için ocağa koyun.dibi tutmasın diye sürekli karıştırarak pişirin.köpük oluşursa köpüğü alın.marmelat iyice koyulaşana kadar pişirin.koyulaşmaya yakın şekeri ekleyin.şekerin içinde çözünmesi için karıştırın.bir çay kaşığı limon tuzu ekleyin.bir taşım kaynatıp ocağı kapatın.soğumaya bırakın.soğuyunca fotodaki gibi koyulaşacak.soğuyunca kuru kavanozlara doldurun.kahvaltı için hazır.afiyet olsun… 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Kuşburnu bildiğinizi gibi C vitamini kaynağıdır. Kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların geçmesi için kuşburnu çayı demlenir ve ılık şekilde tüketilir. Öksürüğe iyi gelir.
+ Yorum Gönder