+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Teknoloji Dünyası Forumunda Fermuar İcadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fermuar İcadı
  Fermuar İcadı

  Fermuarın bulunuşu aslında bir zorunluluktan ortaya çıktı. I. Dünya Savaşı’ndan önce insanlar giysilerini iri ve kapanması zor olduğu için düğme ile kapatmaya çalışırlardı. Chicago’lu bir makine mühendisi olan Whitcomb L.Judson o yıllarda tramway ve otomobil gelişmelerini incelemekte ve başarılı buluşlara imza atmaktaydı. 1891 yılında ayakkabılar için kilit açıcı buluşuyla ortaya çıktı.  Ancak Judson’un bu buluşunda birçok tasarım hatası vardı ve yaptığı tasarım kaba, kullanışsız olduğu için ne yazık ki tutmadı. Aynı dönem Judson’un şirketinde çalışan Gideon Soundback adındaki İsveçli bir mühendis Kancasız20 adlı buluşuyla kendi alanında büyük bir ilerleme yaptı. Esnek ve güvenilir olması için bağlayıcıların küçük olması gerektiğini fark ederek 1913′e kadar bu konuda çalışmalarını devam ettirerek geliştirdi.

  ABD’nin 1917′de savaşa girmesiyle birlikte donanma komutanı binlerce fermuar ısmarlayarak Soundback’i kısa sürede zengin etmekle kalmadı ve hepimizin açık kaldığında rezil olabileceği bu önemli buluşun günümüze kadar taşınmasına yardım etti.
  Bir dizi olaydan geçerek birçok tesadüf icat gibi fermuarda bu icatlar arasında yerini aldı.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Tarihte fermuar, düğme gibi icatlar, halka sunulmaz ve sadece krallıklar içinde kullanılırdı. Bunun yanı sıra sıradan halk bu icatlardan yararlanmaktan mahrum bırakılırdı.
+ Yorum Gönder