+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Teknoloji Dünyası Forumunda Hoparlör Nasıl Yapılıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hoparlör Nasıl Yapılıyor
  Hoparlör Nasıl Yapılıyor


  Hoparlörler bir elektrik sinyalini alır, onu bir ses haline getirirler bunun anahtarı manyetik tel ses sargısı ve sabit bir mıknatıstır bunlar birbirini iterler sargı hareket ettikçe esnek bir koni hızla titreştirilir buda hoparlörün önündeki havayı titreştirerek ses dalgalarını oluşturur.
  Hoparlörler en az iki mıknatıs ve koni bileşimine sahiptir bunlara sürücü denir. Genel olarak bunlar bir kutunun içinde yer alırlar bu kutuya hoparlör kabini denir. İçerdeki manyetik bileşimi bir araya getirmek fabrikada iki plaka demirin 13 mm kalınlıkta kesilmesi ile başlar. Sonra kesilen plakalar birer birer sıra ile torna makinesine girerler önce bu makine testerenin plakaları keserken bıraktığı iz ve çapakları silerek yüzeyleri düzeltir ve pürüzleri giderir sonrada bu makine plakalardan birin ortasına küçük diğerinin ortasına ise daha büyük bir delik açar. Bir sonraki aşamada çekirdek denilen daha küçük ve kalın yuvarlak bir parça demir kesilir sonra ortasına büyük bir delik açılır. Çekirdeğe ve daha küçük deliğin açıldığı arka plakaya süper güçlü bir epoksi yapıştırıcı uygulanır. Bu parçalar birbirine yapıştırılıp vidalanırlar. Çünkü aradaki birleşmenin güçlü manyetik çekime dayanabilmesi gerekir. Sonra deliğe sünger veya diğer bir köpüksü malzemeden yapılmış olan bir filtre yapıştırılarak içeriye toz girmesi ve titreşen koniye zarar vermesi engellenir. Metal sepet adı verilen bir çeşit alüminyumdan kalıplanarak yapılmış olan ve manyetik yapı ile çekirdeği taşıyacak olan çerçevenin dar ağızına kuvvetli yapıştırıcı uygulanır. Bu dar kısma büyük deliği olan ön plaka yapıştırılıp vidalanır. Sonra da demir plakanın alt kısmı yapıştırılır bir yanına da demir tozu ile bir tür seramik olan halka yapıştırılır. Halka ön plakaya yapıştırıldıktan sonra halkanın diğer yanına da yapıştırıcı uygulanır ve arka plakanın yapıştırılması için altı üstüne ters çevrilir.

  Çekirdek ön plaka üstündeki büyük deliğin içine yerleştirilir. Yapıştırıcının kuruması sırasında orta kısma şim denen takozlar yerleştirilir. Bir araya getirilmiş parçalardan oluşturulan yapıya daha sonra manyetikleme makinesi denen bölümde 600 voltluk doğru akım verilir. Bu makine içine konan manyetik yapıyı kalıcı bir mıknatısa çevirecek şekilde “+” ve ”– “ kutuplar arasında güçlü bir manyetik alana dönüştürür. Şimdide ses sargısına sıra geliyor. Yani kalıcı mıknatıs ile etkileşecek olan elektro mıknatısa. Bir elektromıknatıs içinden elektrik akımı geçtiği sürece mıknatıs etkisi gösteren bir cisimdir. Sert bir plastik parçasına emaye kaplı bakır tellerden bir sargı sarılır. Ses sargısının + kutbu sabit mıknatısın – kutbu tarafından çekilir. Eksi kutuplar birbirini itecektir. Ses sargısının kutuplarının sürekli olarak ters konumda durması önemlidir. Çünkü hoparlörlerin içinden geçecek akım alternatif akımdır. Buda “+” ve “–“ kutuplar arasında bir saniye içerisinde defalarca gidip gelen bir akım ve sargının çok büyük bir hızla ileri ve geri gidip gelmesi anlamına gelir. Buda koniyi titreştirerek ses dalgalarını oluşturur.

  Sargı ön plaka ve çekirdek arasına yerleştirildikten sonra üzerine esnek kumaştan meydana gelen ve sargının manyetik yapıya sürtünmesini engelleyen bir alt süspansiyon yerleştirilir. Bir sonraki adımda genelde kartondan plastik veya metalden yapılmış olan bir koni yapıştırılır sonra elektriksel bağlantılar toparlanan yapıya lehimlenir. Amplifikatörlerden gelen akım telden akarak iki uca gelir bu uçlar sargıya bağlanır. Koninin sürtünmeden serbestçe hareket ettiğinde emin olunduktan sonra tozu dışarıda tutmak için sert kartondan bir kapak yapıştırılır. Son adımda ise hoparlörü zorlu bir teste tabi tutulur. Hoparlör değişik frekanslar üretip yayınlayan bir makinaya bağlanır. Koni ve sargının hiçbir şekilde engellenmeden hareket ettiğinden iyice emin olunur. Sonra bilgisayar yardımı ile sürücünün ürettiği ses dalgaları çözümlenir. İki yollu hoparlör sistemleri her bir kabin içerisinden iki ayrı sürücüye sahiptirler bir woofer ve tweeter, woofer’ın alçak frekanslarda daha yavaş titreşen büyük bir konisi vardır, tweeter’ın ise yüksek frekanslarda hızla titreşen küçük bir konisi vardır. 3 yollu sistemler ise orta kuşak frekansları içini orta büyüklükte konisi olan üçüncü bir sürücü vardır.
 2. Acil

  Hoparlör Nasıl Yapılıyor isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder