+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Teknoloji Dünyası Forumunda Eğitsel yazılım nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Eğitsel yazılım nedir
  Eğitsel yazılım nedir

  Çocukların bilgisayar başında kalma süreleri gün geçtikçe artmakta bu da onların zihinsel, sosyal özelliklerini yeterince geliştirememelerine neden olmaktadır. Onlara bu konuda yol göstermek için geliştirilmiş bazı programlar vardır, bunlara eğitsel yazılımlar denir.

  YAZILIM GELİŞTİRİLME NEDİR?

  Yazılım sistemleri bankacılıktan otomotiv sanayisine, sağlık bilgi sistemlerinden şirket yönetimine, iletişim sistemlerinden hava taşımacılığına kadar çok geniş alanlarda kullanılan bilgisayar sistemlerinin çok önemli ve kritik bir parçasını oluşturmaktadır.

  Yazılım geliştirme, yazılım sistemlerinin mühendislik prensipleri çerçevesinde tasarımının yapılmasını, geliştirilmesini ve ürün haline getirilmesini hedefler.Bilgisayar sistemleri günlük hayatın her alanda yoğun ve etkin bir şekilde kullanılmakta olduğundan, tüm disiplinlerde yazılım geliştirme uygulamaları geliştirilmektedir.

  Eğitsel yazılım nedir.jpg
  EĞİTSEL YAZILIMIN FAYDALARI

  *Eğitim yazılımları öğrencinin öğrenme-öğretme sürecine etkin bir biçimde katılmasını sağlar.

  *Eğitim yazılımlarında kullanılan animasyonlar, metinler, grafikler dikkat çekmesi bakımından çok önemlidir. Bu nedenle ekran tasarımı iyi bir şekilde tasarlanmalıdır.

  EĞİTİM YAZILIMLARI

  Eğitim yazılımları öğrencinin öğrenme-öğretme sürecine etkin bir biçimde katılmasını sağlar. Eğitim yazılımlarında kullanılan animasyonlar, metinler, grafikler dikkat çekmesi bakımından çok önemlidir. Bu nedenle ekran tasarımı iyi bir şekilde tasarlanmalıdır. Eğitim yazılımları derse aktif katılımı sağlar. Görsel çabuk ve zevkli bir öğretim ortamı oluşturur. Somut olarak verilen örnekler öğrencinin bazı olayları daha iyi kavramasına yardımcı olur.

  EĞİTİM YAZILIMLARININ HAZIRLANMASI

  * Öğrencilerin seviyesine göre konular farklı zorluk derecelerinde sunulmalı
  *Konular kendi içinde sınıflandırılıp sıralanmalı ve basitten karmaşığa kolaydan zora doğru olmalı
  *Öğrencinin bilgiyi alması yanında çeşitli sorularla öğrencinin soruları cevaplaması sağlanmalı
  * Sorulara verilen cevapların doğru ve yanlış olup olmadığının kontrolü yapılmalı ve bunun hakkında öğrenciye bilgi verilmeli
  *İçerik birbirine bağlı olmalı
  *Kolay sorular ve çeşitli ipuçları verilmelidir.
  *Konular seslendirmelerle canlandırılmalı
  *Geriye dönmeye ve tekrara imkan sağlanmalıdır.
  *Değerlendirme yapmak için testler yapılmalıdır.
  *Çeşitli oyunlar hazırlanarak öğrencinin ilgisi çekilmeli
  *Programın çalışması konusunda yardım menüsü ve klavuzu bulunmalıdır.
  *Konu anlatımlarında seviye grupları olmalı kullanım rahat olmalıdır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Teknoloji ilerledikçe çocuk olsun büyük olsun herkes sık sık bilgisayar başında geçiriyor zamanını ve bunlar genelde çok fazla soruna yol açıyor bu sorunların ortadan kalkması ve insanların bilinçli şekilde bilgisayar kullanmasını sağlamak için geliştirilen yazılımlara Eğitsel yazılım denir.
+ Yorum Gönder